Dirichlet karakterleri ve sınıf sayısı bir olan cyclotomic cisimler
- Tez No: 83
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KANDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kondüktörü bir asal sayı olan Dirichlet x karakterlerini açık olarak tanımlamayı ve sınıf sayısı bir olan cyclotomic cisimleri bulmayı amaçlayan bu çalışma da izlenen plan aşağıdaki gibi özetlenebilir. I. Bölümde sayı cisimleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. II. Bölüm cyclotomic cisimlerle ilgili bilgileri içerir. III. Bölümde ilkel Dirichlet karakterlerinin he saplanması ile ilgili program ve Dirchlet L-serileri hakkında bazı sonuçlar verilmektedir. IV. Bölümde sınıf sayısı bir olan cyclotomic cisimler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The plan followed in this work, which aims the study of Dirichlet x~ Characters of prime conductor and the class number one of Cyclotomic fields, may be outlined as bellow. In Chapter I, the general background material concerning the number fields is given. Chapter II contains some known results about Cyclotomic fields. In Chapter III, it is given some basic information on Dirichlet L-Series and the computer program calculating the primitive Dirichlet x~Characters.. In Chapter IV, the Cyclotomic fields of class number one are determined.