Elazığ ilinde terör nedeniyle gerçekleşen göçlerin kırsal yerleşmelerdeki ekonomik etkileri
Economical effects of the migrations due to the terror on the rural settlements in the city of Elazığ
- Tez No: 108565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK HAYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüksek Lisans Tezi ELAZIĞ İLİNDE TERÖR NEDENİYLE GERÇEKLEŞEN GÖÇLERİN KIRSAL YERLEŞMELERDEKİ EKONOMİK ETKİLERİ Bülent ÖZTÜRK Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Ana Bilim Dalı Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı 2001, Sayfa 86 Elazığ ilinde terör nedeniyle gerçekleşen göçlerin kırsal yerleşmelerdeki ekonomik etkilerinin tespit edilebilmesinin son derece zor olduğu ortadadır. Bu nedenle araştırmada, göç ister başka bir kente, şehir merkezlerine veya başka bir kırsal kesime doğru yönelmiş olsun, yani göçün yöneldiği yer neresi olursa olsun belirgin kitlesel göç hareketleri sonucunda boşalmış kırsal yerleşmeler ve bu yerleşmelerdeki ekonomik kayıplar dikkate alınarak konuya yaklaşılmıştır. Terör sebepli göçün en net ve maksimum düzeyde belirginleştiği, nüfusu boşalmış yerleşmelerin özellikle Elazığ İlinin doğusundaki Alacakaya, Ancak, Palu, Kovancılar ve Karakocan ilçelerinde tespit edilmesi nedeni ile, çalışma sahası detayda bu beş ilçe ile sınırlıdır. Şüphesiz çalışmamızda örnek olarak belirttiğimiz yerleşmelerden başka terör sebebi ile göç veren pek çok kırsal yerleşme bulunabilir. Araştırma sahamızda Alacakaya İlçesinin Yalnızdamlar Köyünün Baginler mezrası, Ancak İlçesinin Çavuşdere, Erbağı Köyleri ile Erimli Beldesinin Yazlık ve Kaşan mezralan, Karakocan İlçesi Akkuş Köyü, Kovancılar İlçesi Yenidam Köyünün Beruş mezrası, Palu İlçesinin Andılar Köyünün İncesu mezrası, Hasbey Köyü, Beydoğan Köyü, Küçükçaltı Köyü, Akbulut Köyü, Yanmtepe Köyünün Tulumlu mezrası, Anndık Köyünün Hüssam ve Şeyhpiran mezralan, Burgudere Köyü ve Masalla mezrası, Kırkbulak Köyünün Kayalık ve Dutağacı mezralan ve Köklüce Köyünün Bük ve Dolküçük mezralan olmak üzere toplam 8 köy ve 13 mezra (429 hane ve 2789 kişi ile) terör nedeniyle boşalmıştır. Terör nedeniyle boşalan bu kırsal yerleşmelerde mevcut kaynaklann kullamlamamasından somut olarak ölçülebilen 7.581.788 $, kullanılamayan Devlet yatınmlanndan 102.235.857 $, toplam 109.817.645 $, 2001 yılı Ağustos ayı dolar döviz kuruna göre (1$=1. 430.000 Tl.) ise 157.039.232.350.000 Tl. ekonomik kayıp söz konusudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ECONOMICAL EFFECTS OF THE MIGRATIONS DUE TO THE TERROR IN THE CITY OF ELAZI? ON RURAL SETTLEMENTS Bülent ÖZTÜRK Fırat University Graduate School of Social Sciences Geography Department Human and Economical Geography 2001. Pages:86 It is clear that determination of economical effects of the migrations due to the terror on the rural settlements in Elazığ province. Therefore wherever the migrations tends to, (to a city center or to another rural area) the study was performed considering the emptied or left settlements and the economical loses. The study was focused on five towns located in the east of the city of Elazığ (Alacakaya, Ancak, Palu, Kovancılar and Karakocan), since the migrations due to the terror were at maximum level in those towns although there could be other rural areas which are left or emptied due to the terror. Totally 8 villages and 13 smaller settlements (429 houses and 2789 people) were emptied due to the terror in our research area. These were Baginler settlement of Yalnizdamlar village in the town of Alacakaya, Çavuşdere and Erbağı villages in the town of Ancak, Yazlık and Kaşan settlements of Erimli town, Akkuş village in the town of Karakocan, Beruş settlementof the town Kovancılar, İncesu settlement of the village Andılar in Palu, The villages, Hasbey, Beydoğan, Küçükçaltı and Akbulut, Tulumlu settlements of Yanmtepe village, Hüssam and Şeyhpiran settlements, Burgudere village, Masalla settlement, Kayalık and Dutağacı settlements of Kirkbulak village, Bük and Dolküçük settlements of Köklüce village. As a result it was determined that there were economical loses of totally 109.817.645 $ comprising 7.581.788 $ because of failing in the use of available sources in the rural areas and 102.235.857 $ from the fail in the use of the governmental sources. Its economical value is 157.035.232.350.000 Tl. with the August currency rates (1 $ =1.430.000 Tl).