Türk halk oyunları türlerinden halayların yapısal özellikleri
The Folk dance style under the name of 'halay dance'
- Tez No: 108571
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geleneksel kültürümüzün diğer bütün unsurları gibi“Oyun”da toplumu meydana getiren insanların hayatları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Giyim kuşam, Halk Oyunlan,çalgılan ev yapı biçimleri,yemekler ve destanlar gibi folklor ve etnografya bakımından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimiz zengin milli örneklere sahiptirler.“Halk Oyunları türlerinden Halay'larm yapısal özellikleri ”adım taşıyan bu çalışmamızda çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde oynanan Halay oyunları üzerinde genel bir değerlendirme ve tanıtım yapmak istedik. Çalışmamız 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde Halayların kelime anlamları,Halaylarm ne oldukları ve tarihçesini anlatma yolu seçtik. İkinci Bölüm ise; Halayların yapısal özelliklerine ayrıldı.Zira bu tanıtım yapılmadan söz konusu oyunları anlamanın pek mümkün olmadığına inanıyoruz. Üçüncü Bölümde halayların çalgısal ve müziksel incelemesi yer almaktadır. Yaptığımız bu araştırmada en önemli nokta ; belli bir bölgede,belli bir zaman kesitinde birlikte yaşadığı diğer kültür unsurları ve ürünleri ile etkileşerek ortaya çıkmış bulunan halayların niteliğini ve diğer bölgelerde oynanan oyunlardan farklarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
As all the other elements of our Traditional Culture, the“folk dance”is taking an important place in the life of the human creating the community. 17 East and Southeast regions have a rich national samples of folklore and etnography, like dress and finery,folk dance,musical instruments,home texture styles, Meals and epopee (legendary). With the folklore dance style under the name of“halay dance”, we wanted to make an introduction and give you a general evaluation. In the 1.Part we have choosen the way of explaining the word meaning of the halay, what halay is and its short history. The 2. Part is separated to the strucktural specifications of halay. Becaus, we Believe that this dance in question, withouth the xplanation,has no meaning. In the third part,the structural and musical research of the halay, takes place. The most important point of this study is : To treat the difference between the dance of the other regions with the halay, which was discovered with the influence of the other Culture elements and products.