Manisa Yuntdağı köylerinde halk oyunları geleneği
The tradition of folk dances in the Yuntdaği villages of Manisa
- Tez No: 485404
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Halk bilgisi ürünleri, ait olduğu toplumun özünü yansıtmaktadır. Bu ürünlerle ilgili yapılacak derleme, araştırma, inceleme, sınıflandırma, vb. çalışmalar, o toplumun gelişmesine yardım edecek ve kuşaktan kuşağa aktarıma katkı sağlayacaktır. 'Manisa Yuntdağı Köylerinde Halk Oyunları Geleneği' adlı tezde Yuntdağı bölgesinde Yörük halkların yanı sıra Balkan ve Çerkez halklarında yaşadığını ve kendi geleneklerini sürdürmeye çalıştıklarını ancak sürekli iletişim halinde olduklarından, birbirlerinin kültürlerinden etkilendiklerini saptanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde Manisa Yuntdağı bölgesi hakkında genel bilgi verilmiş, oranın tarihi geçmişi incelenmiş ve Yuntdağı köylerinin etnik yapısı, gelenek ve görenekleri anlatılmış ve oradaki kültürel çeşitlilikle ilgili bilgilere ulaşılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Yuntdağı bölgesinde icra edilen Yöresel halk dansları her kültürün kendi değerlerine göre incelenmiş, türlerine göre oyunlar açıklanıp notaları eklenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Yuntdağı bölgesinde yaşayan etnik grupların kendi kültür özelliklerine özgü geleneksel giyim kuşamı anlatılmış ve her giyim parçaları tanıtılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Yuntdağı yöresinde yapılan eğlencelerde kullanılan çalgılar türlerine ve kullanıldığı kültürün özelliğine göre anlatılmıştır. Yapılan çalışmada Manisa Yuntdağı bölgesindeki farklı kültürlerin kendi kültürlerine özgü halk oyunlarını, geleneklerine göre tespit edip sınıflandırarak, bu geleneklerin devam edip etmediğini, kuşaktan kuşağa aktarımının geçerliliği ve işlevlerini sürdürebilirliğini tespit etmeye çalışılmıştır. Bulgular Yuntdağı bölgesinde yaşayan halk kültürü üzerinde teknolojinin etkilerini göstermiştir. Teknolojinin gelişmesi gerek çalgı kullanımına, gerekse geleneksel giyimin hazır giyime dönmesine ve ürün çeşitliliğin artmasıyla da doğru orantılı olarak yöresel kıyafetlerin değişime uğramasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The products of folklore reflect the nature of the society to which it belongs. With these products compilation, research, examination, classification, etc. Work will help to improve that community, and will contribute to the transfer of the population. In the thesis entitled“The Tradition of Folk Dances in the Yuntdağı Villages OF Manisa”, it was determined that they live in the Balkan and Circassian peoples as well as Yörük people in the Manisa Yuntdağı region and they are influencedby each other's culteres because they are constantly in communication. At the entrance of the study, general information about the Manisa Yuntdağı Region was given, the historical was examined and the ethnic structure, traditions and customs of Yuntdağı villagers were explained and information about the culturel diversity there was reached. In the first part of the work, local folk dances performed in the Yuntdağı Region were examined according to their own values, dances were explained according to their genres and notes were added. In the second part of the work, ethnic groups living in the Yuntdağı Region were told about the traditional clothing style unique to their cultural characteristics and every piece of clothing was introduced. In the third part of the work, it is told according to the types of instruments used in the entertainment of Yuntdağı Region and the cultural property used. In our study, it was tried to determine whether the different cultures in Manisa Yuntdağı Region are able to identify and classify the folk dance specific to heir cultures according to their traditions, whether these traditions continue or not, and the validity and transferability of transfer to the antiquity. Result of the existence of different cultures living in Yuntdağı Region but the effects of technology on folk culture have been seen. Thanks to the development of technology, the use of the instrument has led to the change of traditional clothes in direct proportion to the increase in the product variety as well as the return of ready made clothing to tradional clothing.