Yeni Asır gazatesi örneğinde Ege'de bölge gazeteciliği
As in example of Yeni Asır newspaper the area newspapership in agean region
  1. Tez No: 108572
  2. Yazar: SERAP KASAP EYCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. OĞUZHAN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET YENİ ASIR Gazetesi örneğinde Ege'de Bölge Gazeteciliğinin tarihsel gelişimi, sorunları ve çözüm önerilerinin incelendiği bu araştırmada, Ege Bölgesi'nin özellikle İzmir'in Türk basın tarihindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde dünyada ve Türkiye'de yazılı basının tarihsel gelişimi ve bölge gazeteciliği kavramı üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise Ege Bölgesi'nde tarihi süreç içerisinde bölge gazeteciliği konusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Ege Bölgesi'nde yayınlanan bölgesel gazetelerin değerlendirilmiş ve bu gazeteler arasında yayın hayatı halen süren YENİ ASIR Gazetesi'nin durumu ve tarihsel gelişimi ile önemi irdelenmiştir. Bu bölümde ayrıca yayın hayatında 2. Yüzyıla giren YENİ ASSR Gazetesi'nden okuyucular, çalışanlar ve reklam verenler açısından beklentiler bölümüne yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölüm ise YENİ ASIR Gazetesi örneğinde Ege'de bölge gazeteciliğinin sorunlarına ve çözüm önerileri konusuna ayrılmıştır. özetle; YENİ ASIR Gazetesinin bölge gazeteciliği anlamında tek başına yürüttüğü mücadelenin yanı sıra ulusal gazetelerin bölge ilaveleri çıkartmak ya da bölge sayfaları düzenlemek gibi yöntemlerle Ege insanının sorunlarına ve beklentilerine çözüm olmaya çalışmaları yeterli olmamaktadır. Ege 'Bölgesi'nin YENİ ASIR Gazetesi kadar güçlü bölge gazetelerine ihtiyacı vardır. Ayrıca, 1990 yılında PİAR tarafından YENİ ASIR Gazetesi okur profilinin Türkiye geneli ile karşılaştırıldığı araştırmanın sonuçları da ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ?». As in the example of YENİ ASIR NEWSPAPER in AGEAN REGION the historical devolopment of reginol newspaper, its problems and the suggestions of the solutions, and the investigations which have done about this topie it has been revised the especially the place of AGEAN REGION TURKISH PRESS HISTORY as İZMİR factor ist place and its importance. In the first part of investigation it has been determined the in world and in TURKEY the devolopment of written press and the concept of regional press and in the second part it has ben investigated in historical period AGEAN REGION newspapership subject. In the third part it has been evaluated the other newspapers which publish in Agean Region and apart of them the continue of newspaper as YENİ ASIR Newspaper position and historical devolopment and its importance has been insisted. In this part, apart from this as in the press life which has enter to 2.age YENİ AŞIR NEWSPAPER the readers, the workers and the advertisement owners demands and hopes have been placed. In the and fourth part as in the example of YENİ ASIR NEWSPAPER it has been placed the AGEAN REGION NEWSPAPERSHIP problems and their solution proposals. AS briefly; YENİ ASIR NEWSPAPER as in the meaning of REGION NEWSPAPER it has been struggled as sole newspaper and apart from this it is also working by the national newspapers additionais publishing as regional additionals andas arranging the area pages and like this methods it is always trying to find the solutions to AGEAN People but this workings are not enough also. In Agean Region it is always necessary to continue a newspaper like YENİ ASIR as strong and as Regional Newspaper. Apart from this as it has done an investigation in 1990 by PİAR to determine the readers anathomy of YENİ ASIR and its comparisons by TURKEY GENERAL SITUTATION has been enelosed also..ftCTsS^kS*®*