1900-1940 yılları arasında Amerikan resim sanatı ile şiir sanatının şehirleşme çerçevesinde etkileşimi
The Interaction of American painting and poetry throught urbanization between 1900 and 1940
  1. Tez No: 108587
  2. Yazar: AYCAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEÇİL SARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ABSTRAKT Resim sanatı ile şiir sanatı birbirine benzerlikleri ve birbirlerini etkilemeleri ile bir arada incelenebilme imkanı vermektedirler. Her iki sanatsal daim da imgesel düzlemde oluşmaları, ekonomik bir dil kullanmaları ve yüzeysel yapılar olmaktan çok derin birer yapıya sahip olmaları bu tezde özellikle 1900 1940 yılları arasında gelişen Amerikan resim sanatı ile Amerikan şiir sanatım birlikte ele almamıza olanak vermiştir. Amerikan resim sanatı 19. yüzyılda, özellikle İngiltere olmak üzere Avrupa etkisinden kurtulamamış, kendine özgü bir renge sahip olamamıştır. Amerika'da açılan ilk organize okui olan Hudson İrmağı Okulu manzara ressamları ingiltere'de resim eğitimi almışlar fakat vine de yerel özellikler taşıyan bu türün Amerika da gelişmesini sağlamışlardır. lOAA'tn.>ılln*«4n ~--*ı *- ~x~ı - : :ı, l-nlnKnlı'lm * -i...u:_ İ7VU IU Yiiuiiuii vugun AAViupu gOÇicn ne KdlaOailNla^an aaiiiciikcIii şcıııı yapısı gittikçe karmaşık bir hal alıyordu. Şehrin canlı dokusu ressamların konusu olacaktı. Bu amaçla Amerikalı ressam Robert Henri önderliğinde sekiz kişilik bir resim okulu açılmıştı Ashcan Resim Okulu adındaki bu Tubun ort^k '^z^üıkî^rı arasmda geliştirdikleri demokratik ve hümanist tavır, fotoğrafik görme, resimlerde kent yaşamı canlılığım yansıtma, gelenekçi resim anlayışlarına karşı gelme sayılabilir. Bu dönemlerde Amerikan şiir sanatı da sıradan olan şehir insanını ve onun yaşantısını ele alan örnekler vermiştir. Modernizm alanındaki yenilikçi deneysel şiir anlayışlarından biri olan imgeci şiir, yaratmak istediği görsel imgeler ile şiiri resim sanatına daha da yaklaştırmıştır. Bu alanda Amerikalı şair William Carlos Williamson Amerikan sokaklanndaki gündelik yaşamdan saniyelik sahneleri yansıttığı imgeci şiirler örnek gösterilebilir. 1920'lerde şehir sanatçıya çok şey vaadediyordu. Politik yapıdaki tıkanıklık ve yozlaşma, sanatta kendini“Teşhir Edebiyatı'”ile gösterdi. Amerikan şiiri ve resminde 1920 ve 19301ar bu dengesiz yapılaşmanın etkisinde gelişmişti. Bu dönem içine alınabilecek sanatsal faaliyetler arasında şair William Carlos Williams' m şiirinin yanı sıra Cari Sandburg'ün saldırgan şiirleri ve ressam Edward H&pperın gerçekçi resimleri sayılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Painting and Poetry have some artistic and technical similarities which enabled us to examine the two in our dissertation. Their use of images, economic language and their consisting of a deep meaning beyond their surface meaning can be counted as the common characteristics of the two, We aimed to compare the two branches of art by examining the American examples of painting and poetry on urbanization between the years 1900 and 1940. In the 19th century, American painting was highly influenced by European, especially English painting. Hudson River School of Painting is important of being the first organized American painting school which carried out the local American subjects, j 19th century artists and poets were higly influenced by the nature of the country and its spiritual effects on humans. In 1900, American cities were becoming more crowded by the European immigrants and the structure of the cities were becoming more vivid and complicated. The vividity of the city immediately became the subject matter of the American painters and poets. Among the shared principles of the painting group that was called by the critics as Ashcan Painting School we aimed to utter their democratic and ; humanistic behaviour, their use of images reflecting the vividity of the city' life, their ! resistence towords the traditional understanding of painting and iast, photographic view i *~ in the examples we examined. Throughout this period, American painting and poetry that we chose to use in 1 the dissertation, insisted the examples of common men and his daily deeds in the urban ; America. Imagist poetry, with its avant-garde experimental approaches in modernist understanding made poetry come closer to painting with its use of visual images. The imagist poems of American poet William Carlos Williams were given as an example of reflecting both modern trends in American poetry and the choice of American ! everyday life as the subject of it. In I920's, the city was promising lots of oppurtunities to the American artists ; and writers to develop a new kind of literature. The economic collapse and political corruption in American system caused new journalism called“muckraker”tradition which aimed to decipher the degeneration of the politicians, and a new literary movement called Naturalism. The 1 920s s and 1 930's went through the influence of the same unbalanced social structure. Beside the poetry of William Carlos Wiliiams,the aggressive poems of Carl Sandburg and the realist paintings of the painter Edward Hopper can be taken into consideration in this era of artistic activities. 'figS***