Bir tür olarak kara film ve günümüz sinemasına etkileri
Film noir as a genre and its effects to todays movies
- Tez No: 350843
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEDEF BAYBURTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Sinema, 1900'lü yılların başından itibaren büyük kitlelerin ilgisini çeken, endüstriyel bir sanat dalı haline gelmiştir. Sanat ve endüstriyi iç içe harmanlayan bu tasarım bütünü, sinematografın icadından günümüze kadar, gerek teknolojik, gerekse sanatsal anlamda sürekli gelişim göstermiştir. Gelişimin ilk yıllarından itibaren üretilen farklı yapımlar, endüstride bir sınıflandırma gereksinimi doğurmuştur. Önceleri filmlerin tasnifi için basitçe yapılan bu tanımlar, sinemanın bir araştırma konusu haline gelmesinden itibaren yerini, daha belirgin ve sınırlı tanımlara bırakmıştır. Böylece, daha önce farklı sanat dallarında da kullanılan tür kavramı sinemaya dâhil olmuştur. 1940'lara gelindiğinde dünyanın içinde bulunduğu siyasal ve sosyal gelişmeler, Amerika'da belirli ortak uylaşımlar sergileyen ve toplumsal düzenin karamsarlığını yansıtan yeni bir türün oluşumuna sebep olmuştur. Kara Film olarak adlandırılan bu tür, kısaca suç öyküleri olarak tanımlanabilir. 1941-1958 yılları arasında ilk örnekleri verilen Kara Film, aynı zamanda eleştirmenlerce tanımlanan tek tür olma özelliğini taşımaktadır. 1958'den itibaren 1980'lere kadar çok kısıtlı sayıda örnek verilmesi, Kara Filmin tür olup olmadığının sorgulanmasına sebep olmuştur. Ancak 1980'lerden itibaren sinemanın ilgisini yeniden üzerine çeken Kara Filmler, günümüz sinemasının önemli türlerinden biri haline gelmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de akademik bir inceleme konusu olarak çok fazla değinilmemiş bir tür olan Kara Filmlerin, tarihsel gelişimi hakkında kapsamlı bir çalışma yapmak ve Kara Filmin günümüz sinemasındaki yerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The movies have been the industrial art form that attracted mass of people since the beginning of the 1900s. This design, a blend of art and industry, has always developed in terms of both technology and art, since the invention of cinematograph. Different productions that have been produced since the beginning of the development raised a need for classification in the industry. Those simple definitions made to classify films in the beginning replaced by clearer and more restricted definitions as the movies turned into a research subject. Thus, the concept of genre used to be found in different art forms included in the movies too. In the 1940s, global political and social developments created a new genre that exhibited certain consensus, and represented the pessimism of the American social order. This genre called Film Noir can be defined shortly as crime dramas. The film noir movies first released between 1941 and 1958 are the only genre defined by the critics. The limited number of the movies released from 1958 to the 1980s raised questions if film noir was a genre. However, the film noir movies popular in the 1980s became a major genre in today's movies. The aim of this study is to study the historical development of the film noir movies that have not been touched on as an academic research in Turkey comprehensively, and to research the position of film noir in today's movies.