Kur'an'da mühlet-helak ilişkisi
Koran relation respite-destruction
  1. Tez No: 108600
  2. Yazar: YUNUS AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. MEHMET SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ill TÜRKÇE ÖZET Kur'an, toplumsal çöküşü kıssalar yoluyla bir çok örnekler vererek ele almaktadır. Kur'an, geçmişin araştırılarak öncekilerin başlarına gelenlerden sonuçlar çıkarılmasına oldukça önem vermektedir. Bunun sonucu olarak toplum geçmişte yükselen ve helak edilen toplumların yükseliş ve helak sebeplerini öğrenecek ve durumlarını tesbit ederek kendilerine çeki düzen vereceklerdir. Zira geçmişin anlaşılması, bugünün ve geleceğin de, daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Kur'an ayetlerini incelediğimizde Allah'ın kendisine isyan eden toplulukları cezalandırma hususunda aceleci olmadığını görmekteyiz. Onlara hallerini düzeltmeleri için birçok uyarının yapıldığını ve mühletin tanındığını Kur'an bizlere haber vermektedir. Buna rağmen yola gelmeyenler geçmiştekilerin akıbetine uğramışlardır. Bu helak bir toplumun bütünüyle tarih sahnesinden silinmesi şeklinde olabileceği gibi, toplumun, yaşanan dünya etkinliğini ve saygınlığını yitirmesi şeklinde de olabilir. Bu durumda toplum kendi kültürüne ve değerlerine yabancılaşmakta başkalarının güdümüne girmektedir. Bu şekilde olan helâkta toplumun fertleri ölmemekte ama bir milleti millet yapan en önemli öğe olan benliklerini, kültürlerini kaybetmektedirler. Çözülme, bunalım, kriz ve parçalanmaların çokça yaşandığı ve bu nedenle de toplumsal çöküş tartışmalarının yeniden gündeme geldiği çağdaş dünyada Kur'an, toplumsal çöküşü işlerken kullanmış olduğu dil, vermiş olduğu örneklerle günümüz insanına ciddi mesajlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY UNIVERSITY OF FIRAT INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES BASIC ISLAMIC SCIENCES INTERPRETATION MAINSCIENCE BRANCH Koran, takes the social collapse by mythologies with their examples ad olso. Koran gives importance to the stories of the people once upon an time. As the result of this society or will learn their stories that have civililazions or having collapses because if you learn past so good then it means you learn the future like that. With our earching by the Koran we saw Allah let them without punishing and Koran gives them sometime after giving them advicies by under stading this subject with its news. In spite of this the man has a bad final like the others. These collapses might be for a nation having no place in the area of the history or they could lose their esteem and effect.ln this the way society has a foreign side to its own values an enter to the other countries managaments.Like this collapse the people don't die. But they lose their cultures and egas. Koran presents to the humanity of our world with its language and examples because of the unfanstening, emational and crisis of our world.