Hz. Adem kıssasında Kur'an'ın insanlığa mesajları
The messages of the Qur'an to humanity in the parable of Hz. Adem
- Tez No: 927187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kur'an-ı Kerim, insanlığa hidayet rehberi olarak gönderilmiştir. Bu rehberliği yaparken, bazen yasaklar koyar bazen de emirler verir. Bunların yanı sıra kıssalara da yer verir. Kıssa geçmişte yaşamış kişi ya da toplulukların önemli olaylarıdır. Kıssalar Kur'an'ın dörtte birinden fazlasına karşılık gelir. Bu kıssaların çoğunluğunu Peygamber kıssaları oluşturmaktadır. Kıssalar Kur'an'da bölümler halinde anlatılır. Kıssalar geçmişte yaşanmış gerçek olaylardır. İnsanların ibret alması, inananların umutlarının sağlamlaşması, müşriklerin ve inkârcıların yanıldıklarının ortaya konulması gibi, bir takım amaçların gerçekleşmesi için anlatılmıştır. Hz. Âdem'in, ilk insan ve insanlığın atası olması, insanoğlu için O'nun kıssasını önemli ve anlamlı hale getirmektedir. Hz. Âdem topraktan belirli aşamaları geçerek yaratılmış ilk ve tek insandır. O yaratıldıktan sonra, Allah (c.c.) tarafından bilgiyle donatılmış ve meleklerle bir imtihana tabi tutulmuştur. Sonrasında meleklere Âdem'e (a.s.) secde etmeleri emredilmiştir. İblis hariç hepsi secde etmişlerdir. İblis asi davranınca kovulmuştur. Ardından iblis, savaş ilan ederek insanların yeniden dirilecekleri güne kadar mühlet istemiştir. Kendisine, Allah (c.c.) tarafından istediği mühlet verilmiştir. Hz. Âdem ve eşi cennete yerleştirilmişlerdir. Onlar, orada -bir ağaca yaklaşmak hariç- diledikleri gibi yiyip içebilmektelerdir. Fakat şeytan, onları kandırarak, yasak ağaçtan yedirmiş ve cennetten çıkmalarına sebep olmuştur. Hz. Âdem ve eşi'nin dünyaya inmeleriyle, insanoğlu için dünya hayatı ve imtihan başlamıştır. Çocukları olduktan ve belli bir yaşa geldikten sonra Hz. Âdem'in iki oğlu Allah'a (c.c.) kurban sunmuşlar. Birinin ki kabul edilirken diğerinin ki kabul edilmemiştir. Bunun üzerine kurbanı kabul edilmeyen, diğerini öldürmüştür. Bir şey ilk yapılırken, onun çalışma prensipleri ve kullanma kılavuzu ilk prototip üzerinden tespit edilir. Hz. Âdem de ilk insan olduğundan, (tabiri caizse) insanoğlunun çalışma prensipleri ve kullanma kılavuzu onun kıssasından öğrenilir. Hz. Âdem'in ilk eylemi öğrenmek olmuştur. İnsanoğlunun en öncelikli meselesi öğrenme meselesidir. Hz. Âdem bir kere şeytana aldanmış cenneti kaybetmiştir. Cenneti isteyen insanoğlu da şeytana aldanmamalıdır. Bunlar ve benzeri gibi hayata dair birçok prensip ve ipucu bu kıssadan öğrenilir.
Özet (Çeviri)
The Quran was sent as a guide to humanity. While providing this guidance, it sometimes imposes prohibitions and sometimes commands. In addition to these, it also includes stories. Stories are important events of people or communities who lived in the past. Stories make up more than a quarter of the Quran. The majority of these stories are stories of the Prophet. Stories are told in sections in the Quran. Stories are real events that took place in the past. They are told for the realization of certain purposes, such as for people to take a lesson, for the hopes of believers to be strengthened, and for polytheists and unbelievers to be proven wrong. The fact that Hz. Adam is the first human and the ancestor of humanity makes his story important and meaningful for humanity. Hz. Adam is the first and only human created from soil by going through certain stages. After he was created, he was equipped with knowledge by Allah (swt) and subjected to a test with angels. Afterwards, the angels were ordered to prostrate to Adam (pbuh). All of them prostrated except for Iblis. When Iblis rebelled, he was expelled. Then, Iblis declared war and asked for a respite until the day when people would be resurrected. Allah (swt) granted him the respite he requested. Hz. Adam and his wife were placed in Paradise. There, they could eat and drink as they wished - except for approaching a tree. However, Satan deceived them and made them eat from the forbidden tree, causing them to leave Paradise. With the descent of Hz. Adam and his wife to the world, the worldly life and testing began for mankind. After they had children and reached a certain age, Hz. Adam's two sons offered sacrifices to Allah (swt). While one was accepted, the other was not. Thereupon, the one whose sacrifice was not accepted killed the other. When something is first made, its working principles and user manual are determined through the first prototype. Since Hz. Adam is the first human being (so to speak), the working principles and user manual of human beings are learned from his story. Hz. Adam's first action was to learn. The most important issue of human beings is the issue of learning. Hz. Adam was once deceived by the devil and lost paradise. Human beings who want paradise should not be deceived by the devil. These and many other principles and tips about life are learned from this story.