Na'ili'nin gazellerinde son san'atları
Acoustic arts in Na'il's lyric poems
  1. Tez No: 108609
  2. Yazar: ÇİĞDEM ASLANMİRZA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NACİ ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NÂ'İLÎ'NİN GAZELLERİNDE SES SAN' ATLARI Çiğdem ASLANMİRZA FIRAT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ESKİ TÜRK EDEBİYATI ANABİLİM DALI 2001, Sayfa 105“Nâ'ilî'nin Gazellerinde Ses Sanatları”isimli bu çalışmamızda Edebiyat araştırmacılarının“lafz ya da söz sanatları”başlıkları altında tasnif ettikleri ses sanatlarının Nâ'ilî'nin gazellerinde nasıl ve ne sıklıkla kullanıldıklarını araştırdık. Çalışma giriş, inceleme ve indeks olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, çalışma ve metodu hakkında kısa bir bilgi verilmiş, inceleme kısmında ise öncelikle bu ses sanatları hakkında açıklama yapılmış daha sonra Nâ'ilî'nin gazellerindeki kullanışlarına geçilerek örnek beyitler verilmiştir. İndeks bölümünde ise Nâ'ilî'nin gazellerinde yer alan ses sanatlarının hangi gazelin beytinde kullanıldığı gösterilmiştir. Çalışmada Nâ'ilî'nin gazellerinde yer alan ses sanatlarının hangi sıklıkla ve ağırlıkla ne derece başarılı kullanıldıkları verilmeye çalışılmış böylece Nâ'ilî'nin gazellerinde mana sanatlarının yanı sıra ses sanatlarının da başarılı bir şekilde kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER OF ARTS DEGREE THESIS ACOUSTIC ARTS IN NA'ILI'S LYRIC POEMS Çiğdem ASLANMİRZA THE UNIVERSITY OF FIRAT INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES OLD TURKISH LITERATURE DEPARTMENT 2001, Page 105 In this study how acoustic arts of the of the literature researchers have been dealt with in Nâ'ilî Lyric Poems is targeted. This study consists of three sections such as intoduction, stundying and index. Brief information has been given in the introduction section. In the studying section these acoustic arts have been explained. The acoustic arts found in Nâ'ilî Lyric poem have been mentioned In the index section. In this study acoustic arts in Nâ'ilî Lyric poem how frequently and succes fully is used. At the end Not only meaning art but also acoustic art have been dealt with successfully by expert Nâ'ilî.