İnce Memed I-IV üzerinde bir inceleme
A Study on İnce Memed I-IV
  1. Tez No: 108624
  2. Yazar: ZEKİYE KAYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELAL TARAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 474
Özet
ÖZET Yaşar Kemal'in“ince Memed”romanının dört cildi“Roman Tahlil Metodu”na uygun olarak incelenmiştir. Her cilt değişik sayıda bölümden oluşur. Kronolojik zaman ve vak'a kesilerek araya yeni olaylar ve şahıslar, dolayısıyla onların yaşam öyküleri katılır. Bu insanların özellikleri farklı bölümlerde işlenir. Bu da romanın dikkatle takip edilmesini gerektirmektedir. Bir başka husus da şahıs kadrosunun zenginliğidir. Olay zincirinde aktif rol oynayanlar bütün yönleriyle tanıtılmış, diğerleri olay anındaki durumları ile ifade edilmiştir.“İnce Memed”romanı uzun zaman aralıklarıyla dört cilt olarak yazılmıştır. Belki bunun tesiriyle ciltler birbirini takip etmekle beraber, tek başlarına da bir roman niteliği taşırlar. Çukurova bölgesindeki köylüler sazlardan yapılmış huğlarda ya da toprak evlerde yaşarlar. Memed' in gittiği her köy hemen hemen aynıdır. Bu alanlar betimlenirken anlatılacak fazla bir şey yoktur; bu sebeple doğal çevrenin anlatımına ağırlık verilir. Yaşar Kemal, zulme karşı koymanın, haksızlıkları engellemeye çalışmanın zorunluluk olduğunu aksi takdirde fakir köylü halk üzerindeki baskıların ve onların uğradıkları haksızlıkların önüne geçilemeyeceği, daha da büyüyeceği mesajını verir. Çukurova köylülerinin yaşadığı kötü olayların sebebi ağalardır. Bunun için İnce Memed ağalara karşı mücadele eder. Kısmen başarıya ulaşır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The four volumes of Yaşar Kemal' s novel called“İnce Memed”, has been examined according to the“Method of the Novel Examination”. Each volume has different parts. Chronological time and event had been cut and by this way new events, characters and their life stories had been added to the event composition. Features of this persons had been determined in different parts. So, it must be read much carefully. The other subject is the richness of the charecters of the noveLThe active actors in the event composition have been introduced with all their aspects, the others have been determined with their position in event The novel“İnce Memed”had been written as four volumes in different time sections. Maybe from this way however,volumes were followed each other, all of them are unique novel, The Çukurova region's villagers live in the cottages made of bamboo or soil. All village where Memed had gone seems almost similar to each others. There aren't much things to tell while this fields are described, so, it's focused to telling the natural surroundings. According to Yaşar Kemal, it must be against to cruelties and injustices. He gives the message that otherwise cruelties and injustices that were applied to poor villagers will be continue. The reason of the bad events that villagers had lived is aghas. So, İnce Memed struggles against to aghas. He accomplishes partly.