Danışmanlık sözleşmesi
Consulting contract
- Tez No: 108660
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Tez Özeti Bağımsız danışmanlık sözleşmesinin incelendiği tezin giriş bölümünde, danışmanlık hakkında genel bir bilgi verildikten sonra, danışmanlığın gelişimi ve türleri ele alınmıştır. Birinci bölümde; öncelikle danışmanlık sözleşmesinin tanımı yapılamaya çalışılmış ve buna bağlı olarak sözleşmenin unsurları üzerinde durulmuştur. Taraflar arasında doğabilecek uyuşmazlığın çözümünde uygulanacak kanun hükümlerinin tespiti amacıyla danışmanlık sözleşmesinin hukuki niteliği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla danışmanlık sözleşmesinin, vekalet, hizmet, satım, adi ortaklık, genel olarak isimsiz sözleşmeler ve isimsiz sözleşmelerin bir türü olan garanti sözleşmesi karşısındaki durumu tahlil edilmiştir. Danışmanlık sözleşmesinin düzenlenişi, yapılmasının herhangi bir geçerlilik şekline tabi olup olmadığı ele alındıktan sonra danışmanlık sözleşmesinin, kendisi ile benzerlik gösteren know-how, lisans, yönetim, franchise ve geliştirme ve araştırma sözleşmelerinden farklılıkları ortaya konulmuştur. İkinci bölümünde, danışmanın ve danışanın borçları üzerinde durulurken, üçüncü bölümde; danışanın sorumluluğu ile bu sorumluluğun sigortası incelenmiştir. Danışmanın danışana karşı sorumluluğu sözleşmeden doğan sorumluluk kuralları çerçevesinde değerlendirildikten sonra, danışmanın üçüncü kişilere karşı sorumluluklarının sözleşme sorumluluğuna dayandırılıp dayandı rılamayacağı konusu ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise, danışmanlık sözleşmesinin sona erme halleri incelenmiş ve tez, dört bölümün toplu bir şekilde değerlendirilmesini içeren sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the introduction part of this thesis, in which the Independent Consulting Contract is being investigated, firstly we gave some general information about consulting, and then the development process of consulting and its kinds. In the first part, we intended to give the definition of the consulting contract; and well upon the components of the contract. We tried to designate the legal characteristics of consulting contract, for the intention of determining the legal provisions that will be carried out in the solution of the conflicts that may arise between the parties. For this purpose, we analyzed the situation of the consulting contract against services, sales, ordinary partnerships, generally unclassified contracts. After dealing with the subject i.e. the organizing and preparing of the consulting contracts are dependent on any validity forms; we described the differences of the consulting contracts from know - how, license, management contract, franchising, and research and development contracts, that have some similarities with consulting contracts. In the second part we dealt with the obligations of the counselor and the one who consults. In the third part we investigated the responsibilities of the counselor and the insurance of that responsibility. After evaluating the responsibilities of the counselor against the ones that consult, within the frame of the responsibilities arising from the contract; we took up the subject that if the responsibilities of the counselor against third parties can be based on the responsibilities mentioned in the contract or not. In the fourth part of the thesis we investigated the conditions of ending the contract. The thesis is concluded by the conclusion part in which we evaluated the all of the four parts of the work all together.