Hz. Osman ve hilafeti
Uthman and his caliphate era
- Tez No: 108661
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİMİ YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Akarsu, Murat, Hz- Osman ve Hilâfeti, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nesimi Yazıcı, 284 s. Hz, Ömer'den sonra Müslümanların üçüncü halifesi olarak göreve getirilen Hz, Osman 'in halifeliği, İslam toplumunda iç kargaşaların yaşandığı en önemli dönemlerden birisidir. Hz, Osman, Hz- Ömer'in vefatından sonra onun tayin ettiği şura tarafından halife seçilmişti. Hz. Osman, Rasûlulllah (s.a.v.)'ın vahiy katipliğini yapmış, onun iki kızıyla evlenmiş yumuşak mizaçlı biriydi O, bir yandan devam eden fetihlerin bir yandan da farklı kültürlerden gelen sosyal yapının olduğu bir devletin idaresini üstlenmişti Bu nedenle olsa gerek Halife Osman, kendisinden önceki halifeden farklı bir takım idari değişikliklere gitmişti. Onun bunu yapmadaki en büyük amacı devletin idaresinde birliği sağlama hedefine yönelikti Bu nedenle de yakın akrabalarının bir kısmını devlet idaresinde görevlendirdi Öte yandan onun halifeliği dönemi, fetihlerin yoğun olarak devam ettiği bir dönemdir. Hz, Osman'ın halifeliğinin son yıllarında da devam eden fetihlerin gelir getirmekten ziyade, devlet harcamalarını artırması ekonomik yönden sıkıntı yaşanılmasına sebep olmuştur. Hz, Osman'ın kendi döneminde bir takım siyasi ve idari değişikliklere gitmesi, yaptığı bir takım sosyal uygulamalar, temelde devletin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı halife aleyhine önemli bir muhalefetin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Aslında Hz, Osman dönemindeki olayların temel sebebi siyasi olmaktan çok ekonomik nedenlere dayanmaktadır. Çünkü Hz, Ömer döneminde zengin bölgelerin fethedilmesi sayesinde Müslüman toplum önemli gelirler elde etmişti Üstelik bu gelirlerin önemli bir kısmı toplumun önde gelen kimselerinin zenginleşmesine neden olmuştu. Hz, Osman'ın halifeliğinin son dönemlerinde gelirlerin azalması devletin önemli eyaletleri olan Küfe, Basra ve Mısır gibi kozmopolit yapıdaki şehirlerinde hoşnutsuzluğa sebep olmuştu. Tüm bunların sonucu olarak Halife Osman aleyhine önemli bir muhalefet ortaya çıktı. Halifenin bu muhalefeti ortadan kaldırma girişimleri de sonuçsuz kaldı ve Hz, Osman 17 Haziran 656' da ayaklanan âsilerin Medinede'ki evini kuşatması sonrası öldürüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akarsu, Murat, Uthman and his Caliphate Era, Ph. D. Thesis, Supennsor, Prof. Dr. Nesi mi Yazıcı, 284 p. The caliphate era of Uthman, the third caliph, is one of the most important periods in Islamic History. Many internal conflicts arose in early Muslim society. Uthman was elected after Ulnar's death by the counsil that nominated by Umar himself Uthman was also one of secribers of Qur'an. He also was son-in-law of the Prophet Muhammad (PBUH). Moreover Uthman was not a rigit man. He became a ruler in a time that the conquest had been continued on the one hand, and there had been a social structure based on differend cultures on the other. It is likely that the caliph, unlike his predecessor, made many changes in the structure of administration. Doing so he aimed the unity of state apparatus. Furthermore he appointed a number of his close relatives to the administrative positions. Then on going conquest gave rise to the expenditures rather than new revanues paud incomes. In his era some administrative and political arrangemes had been made and his social practices resulted in serious opposition movements in society agains him. Meanwhile his administration had some economical problems as well. In fact the main reason for turmoils seen in his ruling era was economical and political than social one. Because in the era of Umar, Muslim society had important revenues due to the conquest of wealthy regions and countries. Moreover, a great deal of these revenues gave rise to the appearing of the leading figures of the society as new class of wealty people. In fact of this stuation, discontenmens arose in the important provinces, when have cospomolitan structure, such a Kufa, Basra, and Egypt. Consequently, an important opposition movemet arose against the caliph Uthman. Efforts of the Caliph to repress this movement was ineffective and he was killed on june, 1 7, 656 by a rebellious who had besiged his home in M adi nah.