Türk halk oyunlarında biyomotorsal özelliklerin gelişimi
Development of biyomotoring abilities on Turkish folk dancers
  1. Tez No: 108674
  2. Yazar: AYKUT MİS
  3. Danışmanlar: DR. CENGİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Türk Halk Oyunları kültürel anlamda Sosyal Bilimlerle iç içe olduğu gibi, oyuncu performansı açısından Antrenman ve Fizyoloji Bilimleriyle de ilgilidir. Böyle bir durumda, bu bilimlerin verilerinden yararlanılması gerekliliği doğmuştur. Tezimizin birinci bölümünde biyomotor özelliklerin açıklanmasına temel oluşturması açısından 'Enerji Sistemleri1 konusunu açıkladık. Sahne, Türk Halk Oyunları'nın birçok aşamadan geçerek ortaya koyulduğu son yerdir. Sahnede başarının sağlanması oyuncu performansının üst düzeyde olmasına bağlıdır. Oyuncu performansını belirleyici biyomotor özellikleri tezimizin ikinci bölümünde ele aldık. Bunların dayanıklılık, kuvvet, sürat, hareketlilik, ve koordinasyon başlıkları altında halk oyunlanmızdaki görünümünü inceledik. Üçüncü bölümde biyomotor özellikleri geliştirici çalışma örnekleri verdik. Bu bölüm, balede barre egzersizleri, kombine çalışma örnekleri ve zeybek oyunları adım yapısına bağlı çalışma örneklerinden oluşmaktadır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Altough Turkish Folk Dances, culturally, is studied in social Sciences, it is also connected with Training and Physiology Sciences at the point of dancer's performance. In this situation, it is necessary to benefit from datums of these sciences. In the first part of aur thesis, we explained“Energy Sistems”to constitute a basis for expression of biomotor abilities. Stage is the last point that Turkish Folk Dances are presented after many steps in there. Dancer's performance have to be the highest level to give the best effect on audiences. We dealt with determining biomotor abilities for dancer's performance in the secont part of the thesis. Examples of developing exercises for biomotor abilities are given in the third part of our thesis. This part is formed from ballet barre exercises, combined training samples and other training samples which uses the steps of Zeybek Dances. 58