Kırgızların küçük destanı Er Tabıldı (İnceleme ve transkripsiyon) (2 cilt)
The Kyrgyz epos 'Er Tabıldı'
- Tez No: 108673
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1180
Özet
Asırlar boyu halk gördüklerini, hadiselerini ve öğrendiklerini kendi epik eserlerinde ifade etmişlerdir. Halk tüm ideallerini, düşüncelerini, bilimini ve geçmiş olduğu zengin tarihini folklorda havıza etmişlerdir. Kırgızlar zengin bir halk edebiyatına sahiptir. Özellikle destanlar Kırgız edebiyatında özel bir yer işgal etmektedir. Kuşaktan kuşağa milletin kaderini iyi veya kötü yönde değiştiren olayları anlatan destanlar, epik gelenekler ve kanunlar çerçevesinde gelişerek halkın geçmişini zengin bir şekilde tasvir ederler. Ağızdan ağıza ezber şeklinde nakledilen Er Tabıldı destanında, halkın diş düşmanlarla asırlarca süren mücadelesi, onların bağımsızlığa olan ruhu yansımaktadır. Halkın hayatında politik, ekonomik ve ideolojik değişmeler, tarihinde olan hadiseler.destanlarda kendi izini mutlaka bırakmışlardır. Destanların milletin maneviyatından, ruhundan, tarihî ve estetik varlığından kendi kendine doğmuş ortak verimler olduğu belirtilmekte ve milletlerin din, fazilet, Milli kahramanlık maceralarının manzum hikâyeleri olarak tanınmaktadır. Destanların eski zamanlarda milletlerin başından geçen hadiselerin, halk dilinde edebî bir şekil almasıyla oluşan türlerdir. Er Tabıldı gibi, Kırgız destanları Kırgız ve diğer Türk boylarının yüzyıllık tarihi, onların hayat tarzları, örf âdetleri, estetik tarzları, etik normları, tıp, coğrafi, dini bilgileri.uluslararası ve ticaret ilişkileri, epik eserlerinin geleneklerine özgün bir biçimde yansıtılmıştır. epik eserlerden biri kahramanlık destanlardır.
Özet (Çeviri)
Everything the people had learned, created, experienced for many centuries was preserved in an oral artistic form. Folklore became the memory of the people, the keeper of all its achievements, ideals and conceptions,knowledge and reminiscence-all the facts about the historical way of its development That's way is oral-poetic creation of the Kyrgyz people so rich, especially its epic genre. Kyrgyz heroic Epos“ Er Tabıldı ”, having been passed from generation to generation in an oral form, embodies a freedom-loving spirit of the Kyrgyz, their hard long struggle against foreign invaders. This struggle for own existence is reflected in a heroic spirit, a patriotic idea of this epos. Every important change in a political, ideological. economical life of the people during its long historical development left a definitemark in this epos. The epos is a deep -sapid, highly- artistic composition which covers many sides of the people's life in the past.“Er Tabıldı ”content covers all sides of the people's existence from details of its destiny. The Kyrgyz heroic Epos represents such an epopee-an encyklopedia, wich represents in a poetic form a long history of political struggle of the Kyrgyz and other turkic peoples. its many-sided life, its economy, customs, mode of life, manners, esthetic tastes, ethic standarts, its medical, religious and other notions, its international, trade ties and other informations about Kyrgyz and other turkic peoples. That's way the epos is the fullest original work for researching the history, phylosophy. etnography. oral art, psychology and other aspects of mental and social life as manv scientists state.