Organize sanayi bölgelerinin ekonomik etkileri ve Sakarya organize sanayi bölgeleri
The Economic effects of organised industrial areas and organised indistrial areas of Sakarya
- Tez No: 108711
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM İNANÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
VI ÖZET Dünyada bütün ülkeler kendi refahını arttırmak amacındadırlar. Bu amaca ulaşmak için en önemli göstergelerden biri de sanayileşmenin sağlanmasıdır. İktisadi büyüme ve kalkınma amaçlarına ulaşmak için çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalardan biri de Organize Sanayi Bölgeleri'dir.Organize Sanayi Bölgeleri, belli bir arazi parçası üzerinde küçük ve orta ölçekli Sanayi kuruluşlarından oluşan, altyapısı tamamlanmış olan alanlardır. Uygulamada ülkeden ülkeye farklılıklar gösteren Organize Sanayi Bölgelerinin esas amacı ülke içindeki bölgelerarası dengeli kalkınmayı sağlamasıdır. Organize Sanayi Bölgeler aracılığı ile girişimcilere ekonomik koşullarla fabrikalarını kurma imkanı sağlanmaktadır. Böylece sanayi üretimi artmakta ve ülkenin refahına katkı sağlamaktadır. Türkiye'de 1962 yılında başlayan uygulama 1984 yılına kadar çeşitli nedenlerle istenen düzeyde gelişmemiştir. Sadece 6 adet OSB tamamlanabilmiştir. 2001 yılı itibariyle toplam 65 adet OSB tamamlanmıştır. Fakat OSB'ler Türkiye'de gelişmiş ülkeler seviyesinde değildir. Beklenen ekonomik etkiler tam olarak gerçekleşmemiştir. Sakarya ilinde OSB uygulaması kurma çalışmaları için ilk adım 1984 yılında atılmıştır. Kurulan I. OSB hukuki sorunlar nedeniyle henüz tüzel kişiliğini kazanamamıştır. Sakarya ilinin sanayileşmesinde lokomotifi durumundaki I. OSB tüzel kişiliğini kazanmadığından dolayı OSB'lere sağlanan muafiyet ve indirimlerden yararlanamamaktadır. I. OSB'nin tüzel kişiliğini kazanması, II. ve III. OSB'lerin tamamlanması ile Sakarya ilinin ekonomik yapısı tarımdan sanayileşmeye doğru olacaktır. OSB uygulaması; karşılaşılan yoğun bürokrasi, işleyiş kuralları ve işlemlerini düzenleyen yasal dayanaktan yoksun olması,fınans sorunları nedeniyle Türkiye'de ve Sakarya İlinde istenen düzeyde gelişmemiştir.Bu sorunların çözülmesi durumunda OSB'lerin verimliliği artacak ve OSB'lerden beklenen faydalar ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY All the countries in the world have the aim of increasing their prosperity.One of the most indicators to reach this aim is to provide industrialization.Many applications were put into practice to reach the goals of economic growth and development.One the these applications is Organized Industrial Areas.OIA's are the areas which consist of small or medium sized industrial enterprises and their substructure is completed.The main aim of OIA's which differ from country to country in application^ to provide balanced development among the areas in the country. By the help of OIA's,the opportunity of establishing factories in economical conditions has been supplied to the entrepreneurs.In this way,Industrial production increases an some help is given to the welfare of the country. The application which started in 1962 in Turkey coludn't reach the desired level until 1984 because of different reasons.By the year 2001,65 OIA's have been completed but the OIA's are not at the same level as in the developed countries.Desired economical effects were not exactly realized. The first step to establish OIA's in Sakarya as started in 1984.The first OIA couldn't get its juristic personality because of some legal problems.The OIA's cont benefit from exemptions and discounts,which are given to the OIA's,because the first OIA,which has the role of locomotive of industrialization of Sakarya,couldnt get its juristic personality. Getting the juristic personality of first OIA and the completion of 2nd and 3rd OIA's,the economic structure of Sakarya will change from agriculture to industry. The application of OIA hasn't developed to desired level in Sakarya because of heavy bureaucracy,lack of legal arrangements which will organize the Working rules and procedure.In case of souling these problems,the productivity will increase and the benefits expected from OIA'S will appear.