Organize sanayi bölgelerinde endüstriyel tesisler için yapısal sistem analizleri ve tasarım kriterleri
Structural system analyses and design criteria for industrial facilities in organized industrial zones
- Tez No: 957108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHDİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, Sakarya Ferizli Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılması planlanan endüstriyel bir yapının ekonomik ve yapısal taşıyıcı sistem açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Sanayi yapılarında taşıyıcı sistem seçimi; maliyet, inşaat süresi, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik üzerinde doğrudan etkili olduğundan, çelik ve prefabrik yapı sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Literatür taraması, zemin etütleri ve deprem etkileri dikkate alınarak analizler gerçekleştirilmiştir. 1999 Gölcük Depremi'nin bölgedeki yapı güvenliğine etkileri ile Ferizli ilçesinin zemin özellikleri çalışmada ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında çelik yapı sistemlerinin yüksek dayanım, esneklik ve hızlı montaj avantajları; prefabrik yapıların ise düşük ilk yapım maliyeti, kısa inşaat süresi ve kontrollü üretim gibi avantajları ele alınmıştır. Her iki sistem için detaylı maliyet hesapları yapılmış, uzun vadeli bakım ve sürdürülebilirlik etkileri de analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Sakarya Ferizli bölgesindeki zemin ve deprem koşulları ışığında, endüstriyel yapılar için en uygun taşıyıcı sistem seçiminin, proje özelinde yapılacak detaylı teknik ve ekonomik analizlerle belirlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural and economic evaluation of an industrial building planned to be constructed in Sakarya Ferizli Organized Industrial Zone has been conducted. Since the selection of the structural system in industrial buildings directly affects cost, construction duration, durability, and sustainability, steel and prefabricated structural systems have been comparatively examined. Literature review, soil investigations, and seismic effects have been taken into account during the analyses. The impacts of the 1999 Gölcük Earthquake on structural safety in the region and the geotechnical characteristics of Ferizli district were evaluated in detail. The advantages of steel structural systems such as high strength, flexibility, and rapid assembly, as well as the advantages of prefabricated structures like lower initial construction cost, shorter construction duration, and controlled production have been discussed. Detailed cost analyses were carried out for both systems, including long-term maintenance and sustainability considerations. As a result, it has been concluded that the most appropriate structural system for industrial buildings in the Sakarya Ferizli region should be determined based on detailed technical and economic analyses considering local soil and seismic conditions.