Pazarlamada tüketici bilinci ve bilinçli tüketici (Sakarya ili uygulaması)
Consumer conscious in marketing and conscious consumer (A case of Sakarya)
  1. Tez No: 108712
  2. Yazar: GÖKHAN YAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Günümüz pazar şartlarında hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Bu değişim sadece işletmeleri değil, tüketicileri de etkilemektedir. Bu çalışmada son yıllarda sıkça kullanılmaya başlayan bilinçli tüketim kavramının ne olduğu ve tüketicilerce nasıl algılandığı araştırılmaktadır. Çalışma 375 kişi üzerinde yapılan bir anket çalışmasını kapsamaktadır. Bulgulara göre, tüketicileri dört grup altında toplamak mümkündür. Her grubun satın alma davranışları arasında farklılığın olduğu ortaya çıkmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is a rapid change in today's market environments. This change poses significant impact on not only organizations but also the consumers. In this study, the meaning of the the term“conscious consumer”which is frequently used in the recent literature is examined and the perceptions of the term by the consumers. The study is carried out on a survey with 375 people. Findings indicate that consumers can be grouped under four categories. Analysis results indicated the existence of difference between the groups in terms of consumption behaviour.