Kocaeli Sancağı mutasarrıfları ve faaliyetleri
Kocaeli administrative district governors
- Tez No: 108717
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
öZii/I Osmanlı Devleti'nin ilk zamanlarında eyaletler sancaklara, sancaklar kazalara, kazalar nahiyelere ayrılmıştı. Liva da denilen sancak, kaza ile eyalet arasındaki idari bir teşekküldü. Eyaletler beylerbeyinin, sancaklar sancakbeyi erinin idaresindeydi. Bunlar hem idari, hem de askeri amirlerdi. XVII. yüzyılın sonları ve XVTII. yüzyılın başlarında sancak yöneticileri için çoğu kere mutasarrıf tabiri kullanılıyordu. Mutasarrıftan kastedilen, tasarruf edendir. Böylece birkaç kaza bir mutasarrıflığa, birkaç mutasarrıflık bir eyalete bağlı olmak üzere yeni idari teşkilat kurulmuştu. Mutasarrıfların eyalet yöneticilerinden farkı, çoğunun mutasarrıf oldukları sancak veya sancaklardan birisini merkez seçip orada oturmamaları veya buraya“mütesellim”denilen görevlileri göndermeleridir. Mütesellim, kelime olarak“teslim edileni alan”anlamına gelmektedir. Kocaeli Sancağı, 1337 yılında Osmanlı Devleti'nin topraklarına katılmıştır. Bu sancak, önce Anadolu, sonra Kaptanpaşa Eyaletlerine bağlanmıştır. XIX. yüzyılın başında Kocaeli Sancağı, Hüdâvendigâr“Bursa”Eyaleti sınırlan içerisinde yer almıştır. Sonra bir ara İstanbul Vilâyetine bağlanmış, Tanzimat'tan sonra doğrudan doğruya Dahiliye Nezaretine bağlı müstakil bir sancak merkezi olmuştur. XVIII. yüzyılın sonu ile XIX. yüzyılın başlarında Kocaeli Sancağı'nda görev yapan 57 mutasarrıfın olduğunu görmekteyiz. Bu mutasarrıfların bazıları aynı anda birkaç sancağı mutasarrıf olarak tayin edildikleri için, bunların kendilerine verilen bütün sancakları tek başına idare etmesi düşünülemezdi. Bu nedenle buralara mütesellim atarlardı. Yine bu mutasarrıflar sefer veya başka sebeplerle kendi görev yerlerinde bulunmadıkları zamanlarda da yerlerine atanan bu mütesellimler Kocaeli'nin idaresini üstlenmişlerdi. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the Ottoman Empire, the country were divided into provinces administrative districts and regions. Administrative district, also called 'Liva“, was formation between district and province. They were governed by ”sancakbeyie“ who were both administrative and military heads. From the end of 1 7th and century onwards the governors of administrative districts were usually called ”mutasarnfs“. Kocaeli administrative district was added to the land of Ottoman Empire in 1337. It was first linked to the Anatolian and then Kaptanpaşa provinces. At the beginning of 19th century, Kocaeli was included in the Hüdavendigar ”Bursa" Province. Later it was attached to Istanbul Province and after Period of Reforms it became a separate center directly attached to the Ministary of the Interior. At the end of 18th and at the beginning of 18th centuries, there were 57 governors at the Kocaeli ditrict. Some of these provincial governors didn't adimister all the regions which they were assigned instead they appainted administrative officers (mütecellims). IX