Kocaeli Sancağı'nda padişah III. Selim ve II. Mahmud dönemlerinde ayanlık
The Local authorisatlonin Kocaeli province during the time of sultan 3 rd Selim and 2 nd Mahmud
- Tez No: 108714
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Çalışmamın amacı; fazlaca bilgi sahibi olmadığımız bölgemiz tarihinin bir parçası olan Kocaeli sancağında ayânlık konusuna ışık tutup, böylece bölgemizde III. Selim ve II. Mahmut dönemlerinde merkezi otoritenin çöküşü ile ortaya çıkan iç karışıklıklar, eşkıyalık ve devlet düzenindeki bozulmalara küçük bir ışık tutmaktır. Çalışmamda önemli oranda Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan arşiv belgelerinden faydalandım. Ayrıca incelenen bu dönem ile ilgili yazılan diğer ikinci el kaynaklardan da yararlandım. Böylece konuyu mevcut literatür ile birlikte arşiv belgeleri ışığında bütün yönleri ile ortaya koymaya çalıştım. Yapılan bu çalışmada bölgemizin Osmanlı Devletinin selameti açısında ne kadar önemli olduğu, Osmanlı merkezinin yiyecek, yakacak, giyecek vb. ihtiyaçlarının bu bölgeden karşılanıp Osmanlının Anadolu ile ilişkilerinde bölgemizin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Donanmanın kereste ihtiyacının bölgemizden karşılanması, devletin Anadolu ile ilişkilerini bu topraklar üzerinden gerçekleştirmesi gibi faaliyetlerin bölgemizin önemini artırdığı vurgulandı. Kocaeli sancağım etkileyen sorunların genelinin anlaşılabilmesi için ayânlık konusu incelenilerek gerçekleşen olayların asıl sebebi belirlenmeye çalışıldı. Kocaeli sancağının tarihini etkileyen bazı olayların sebeplerinin anlaşılabilmesi için ayânlık konusu incelendi. Böylece Kocaeli tarihine küçükte olsa bir ışık tutuldu. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to explain the subject of“ayânlık”in kocaeli sub-province which is a part of the history of our region. This study enables ustobe informed about rebellions (civic turmoil),brigandage or disorders in state regime which were occured due to the collopse of central authority in Selim III and Mahmut II period In this study, archival documents in Prime Ministry Ottoman Archives are utulized in order to research the main subject. In addition, other sources related with this period are used The results of this study indicate thad our region is important for in the Ottoman Empire to supply needs of food clothes, fuel etc of society end needs oflumber of navy. In addition, our region has a vital role in the relationship between Ottoman and Anatolia. It emphasized that these factors increased inportance of our region. Ill