XV-XVI. yüzyıllarda Şile kazası
Şile town 15th-16th century
- Tez No: 680277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANEFİ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivi'nde bulunan tapu tahrir defterlerine dayanarak XV-XVI. yüzyıllarda Kocaeli Sancağı'na tabi Şile kazasının sosyal ve ekonomik yapısı incelenmiştir. Bu kapsamda XV-XVI. yüzyıllarda Şile kazasının coğrafi yapısı, tarihi, idari yapısı, nüfusu ve niceliksel durumu, sosyal hayat kapsamında unvan sahipleri ve sosyal olaylar, hariçten eken neferlerin miktarı, unvanları ve tasarruf ettikleri topraklar, vakıflar ve vakıf sahipleri, evkaf ve mülk toprakları ile miri araziler içerisinde olan dirlikler, dirlik sahipleri, unvanları ve kazanın ekonomik yapısı ile ilgili veriler ortaya çıkartılıp, bu veriler hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the title deed registers in the Presidency State Archives Ottoman Archive and the Archives of the General Directorate of Land Registry and Cadastre, XV-XVI. The social and economic structure of the Şile town, which is subject to Kocaeli Sanjak in the centuries, has been determined. Among these determinations, XV-XVI. The geographical structure, history, administrative structure, population and quantitative situation of Şile town in the centuries, social groups and social events within the scope of social life, the amount of soldiers who sow from outside, their titles and the lands they save, foundations and foundation owners, the data about the dirliks, dirlik owners, their titles and the economic structure of the town, which are in the foundation and property lands and miri lands, were revealed and evaluations were made about these data.