Hentbolde olimpik kaldırışlarla yapılan kuvvet antrenmanlarının dikey sıçramaya etkisi (15-17 yaş uygulaması)
Effect to vertical jumping of power exercises done with olimpic remove in handbollers (for ages 15-17)
  1. Tez No: 108726
  2. Yazar: NECMETTİN GÜLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Çalışmamızda“hentbolcülerde olimpik kaldırışlarla yapılan kuvvet çalışmalarının dikey sıçramaya etkisi”konusunu araştırmaya çalıştık. Araştırmamıza yaşlan 15-17 arası olan deplasmanlı hentbol ligi alt yapısından mücadele eden 24 sporcu, (n =12 deney gurubu, n = 12 kontrol gurubu) katılmıştır. Deney gurubuna, 8 hafta süresince haftada 3 gün teknik taktik çalışmanın yanında haftada 2 gün olimpik kaldırışlarla yapılan kuvvet çalışması yaptırılmıştır. Kontrol gurubuna ise haftada 3 gün teknik taktik çalışmanın yanında 2 gün olimpik kaldırışları içermeyen kuvvet çalışmaları yaptırılmıştır. Deney ve kontrol gurubunun, ilk test ve son test verileri sonucunda, elde edilen değerlerlerin istatistiksel analizi eşleştirilmiş grup t-testi ve bağımsız grup t-testine göre yapılmış ayrıca ölçümlerin korelasyonları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Influence of Strenght Building Exercises done by Olympic Style Weightlifting on Vertical Jumping in Handball Players (for ages 15 - 17) Compared by other Strenght Building Exercises Keywords ; Strenght, vertical jumping, Olympic style weightlifting, We have analyzed in this study the influence of strenght building exercises done by Olympic weightlifting exercises on vertical jumping exercises in comparison to other Strenght building exercises. Totaly 24 players(n=12 as experimental group and n=12 as controll group) between who are from 15-17 age group that are selected from infrastructure of handball league teams have partipated in the study. Strenght building exercises done with as well as technical and tactical exercises have been applied. Strenght building exercises done with olympic-style weightlifting exercises have been applied to our experimental group twice a week as well as technical and tactical exercises three times a week during the period of 8 weeks on the other hand, other Strenght-building exercises have been applied to our control group two days a week together with technical and tactical exercises three days a week.