Sahih-i Buhari'de yer alan ihlas ve samimiyetle ilgili hadislerin psikolojik tahlili
The Psychological analysis of the hadith on sincerity and cordiality in Sahih-i Buhari
  1. Tez No: 108748
  2. Yazar: İSMAİL KOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. VAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET İnsan çift tabiatlı, çift fitratlı bir varlıktır. Bir yönüyle yaratıkların en şereflisi makamına yükselebilecekken aynı anda hayvandan da aşağılara düşebilir. Bu özellikleriyle o, karşılıklı iki güç çatışması içerisinde kendine bir yer belirlemeye, bir çizgi tutturmaya çalışmaktadır. Kısaca insan iki zıt özellik (çamur-ruh) arasında kendine bir denge tutturmak zorundadır. Günümüz toplumlarında olduğu gibi şayet her hangi bir tarafa fazla meylederse denge bozulur, anormallikler ortaya çıkar. Kavram ve değerler insandan geçerken ya gerçek boyutlarına ulaşır yahut da lekelenip bozularak kaosların oluşumuna sebep teşkil eder. Bu böyle olduğu içindir ki, bütün dinler işe, insanın iç dünyasını arıtmakla başlamıştır. İnanç sistemleri, inananlarından öncelikle samimi ve sağlam bir inanca sahip olmalarını, bunun neticesinde, verilen görevlerin elçilerin aktardığı ve anlattığı biçimde yerine getirilmelerini ve bu inancın ve ibadetlerin insana kattığı üstün meziyetler sayesinde diğer insanlarla olan münasebetlerini hiçbir art niyet gözetmeksizin devam ettirmelerini yani bütün davranışlarında dengeyi kurmalarını ister. İhlas ve samimiyet kavramlarının incelenmesi geniş bir konudur. Dolayısı ile biz bu çalışmayı Sahih-i Buhari'deki konuyla ilgili hadislerle sınırlı tutarak; İlk bölümde iman, ikinci bölümde ibadet ve son bölümde de insanlarla olan ilişkilerdeki ihlas ve samimiyeti ele aldık. İnsanlık, öncelikle inandığı inanç sistemine ve dini değerlere sıkı sıkıya ve samimi bir şekilde bağlı kalarak, niyetinde, hal ve hareketlerinde Allah Rızasının dışmda başka bir menfaat düşünmeksizin yaşamım devam ettirirse inanç sistemlerinin hedeflediği bu dengeyi kurabilir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human is an existence which has got double natures and double creations. One hand he can ascend to the most honorable place through existences and the other hand he can be more vulgar than an animal. With these features he tries to keep a line for himself and determinate a place in a fight between two forces. Briefly, man has to find an equilibrium between these features which they are opposite of each other (soul and ooze). If he gives his heart to one force more than other, the equilibrium was fallen and then some abnormal things appear in the life like in these days. When concepts and merits pass from human, they reach either real values or be stained and spoiled. If econd position becomes then it causes to creation of chaoses. Because of this reason, all of the religions have been started to work with clean to inside world of human. Belief systems want those from its believers. Priority they have to strong and sincere a belief. Reason of that they must make works how prophets tell and quote to them and they must go on their relation with other people by these works and worships which they give some best excellences to human. İn fact, they want from a human that he must gets an equilibrium in every periods of his life. Search of cordial and sincere concepts is a large subject. Although we limit this subject with the study of Prophet Muhammad's which they are in Sahih Al-Buhari and we take up concepts in turn in order. In first chapter includes faith, second chapter includes worship and final chapter includes cordial and sincere in with relation with people. Humanity can establish this equilibrium which is belief systems aim with they be devoted to their belief systems with sincere and cordial and in their intention and behaviour they go on their life without any benefit except concent of Allah. rv