Avrupa Birliği'nde parasal birlik yönündeki gelişmeler ve tek paraya geçişin muhtemel etkileri
Developments towards the monetary union and the possible effects of the introduction of a common currency
  1. Tez No: 108851
  2. Yazar: ÖZHAN TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Üye ülkeler arasında, döviz kurlannda birliğin sağlanarak tek paraya geçilmesi ve cari işlemler ile sermaye hareketleri üzerinde var olan tüm engellerin kaldırılması şeklinde tanımlanabilecek olan parasal birlikte, öncelikle, üye ülke paralan arasındaki dalgalanma marjları gittikçe daraltılarak ortadan kaldırılmakta ve paralar sabit bir pariteyle birbirine bağlanmaktadır. Parasal birliğin sonuçlan henüz ortaya çıkmadığından, bu çalışmada ancak söz konusu oluşumun muhtemel etki, avantaj ve dezavantajlarının gerek AB ülkeleri gerekse de dış ülkeler ve Türkiye açısından ortaya konulması amaçlanmaktadır. Avrupa Birliği'nde tek para birimi EURO'ya geçiş, uluslararası para sisteminde ortaya çıkan en önemli gelişmelerden biri olup, EURO alanında uygulanacak ekonomi politikaları da bölgenin büyüklüğü nedeniyle faiz ve kur değişimleri aracılığıyla dış ülkeleri ve özellikle AB ile yakın ekonomik ve ticari bağlan olan ülkeleri büyük oranda etkileyecektir. Parasal birliğin, AB ile yakın ticari ilişkileri bulunmasının yanısıra 1996 yılından beri gümrük birliği içerisinde bulunan ve 1999 Helsinki Zirvesinden itibaren de tam üyeliğe aday ülkeler arasında yer alan Türkiye üzerinde borçlanma imkanlan, sermaye girişi ve dış ticaret gibi konularda önemli etkilerinin olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Monetary Integration is composed of exchange rate union and capital market integration, requires harmonisation of monetary policies, a common pool for foreign exchange reserves and a common central bank. The purpose of this study is to explain the possible effects, advantages and disadvantages of a monetary union for the European Union (EU) as well as for the countries such as Turkey which have close links with the Union. The Introduction of the EURO is one of the major developments in the International Monetary System. Depending on the size of the EURO area, applied economic policies may affect non-member countries especially through the interest rate and exchange rate changes. Consequently, EMU may create an area whose economic potential will be comparable to that of the USA. Beside its close economic and commercial links with the EU, Turkey set up customs union with the Community in 1996 and has been one of the candidate countries to the membership since 1999 Helsinki Summit. Therefore, it might be expected that, EURO will affect Turkey in many respects like borrowing possibilities, capital transactions and foreign trade. This study includes four chapters. In the first chapter it is aimed to explain, economic and monetary integration in theory. In the second chapter, the monetary integration process in Europe, and the effects and features of European Monetary System are explained. The third chapter of this study treats of the institutional structure, mechanisms and politics, which are formed after the introduction of EURO in EMU. In the fourth chapter, it is aimed to explain, the possible effects of the EURO to the financial markets, prices, labour markets, etc. in EMU and to non-member countries such as Turkey. VI