Gelişmekte olan ülkelerde kırsal kalkınma sorunu ışığında yerel yönetim birlikleri ve Türkiye örneği
In Terms of rural development's problem local goverment unions in the developing countries and Turkish case
- Tez No: 108866
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ONGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin günümüzde yaşadıkları olumsuz koşullar ve kalkınma çabaları, gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasındaki farkın giderek açılması ile yerel ekonomi ölçeğinde gittikçe önem kazanan ve kırsal kalkınma sürecinde işlevleri olan Yerel Yönetim Birliklerinin tanımı, ülkemizde ve dış ülkelerdeki tarihi gelişimleri, hukuksal yapıları, türleri, kaynakları, mali yapıları ve en önemlisi İçişleri Bakanlığınca dahi bugün tespit edilemeyen sayıları, istatistiki tüm bilgileri ve yeniden yapılandırmaları tezin konusunu oluşturmaktadır. Tezin ilk bölümünde Dünya Bankası ve diğer uluslararası kuruluşların kaynaklarından önemli ölçüde yararlanılmıştır. Tez 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde; genel olarak gelişmekte olan ekonomilere tarihsel süreç içerisinde yaklaşılmakta, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki açığın genişlemesi, dünya konjonktürü içerisinde ülkelerin istatistiki rakamlarının karşılaştırması yapılarak geniş bir perspektif ortaya konulmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin genel özellikleri; göreli yoksulluk, GSMH da tarımın payı, dış ticaret, nüfus artışı, kentleşme, gelir bölüşümü, teknoloji, bağımsızlık, ikinci kültür şeklinde sıralanmaktadır. İkinci bölümde; yerel yönetimler ve kalkınma sorunu ele alınmakta, toplumsal kalkınma, yerinden yönetim anlayışı açısından incelenmektedir. Üçüncü bölümde; Yerel Yönetimler Arası İşbirliği gereksinimi ele alınmakta, Yerel Yönetimler Arası işbirliği biçimleri açıklanmakta, Yerel Yönetim Birlikleri'nin uluslararası boyutu, bazı ülkelerde Yerel Yönetim Birlikleri'nin yapısı inceleme kapsamına alınmaktadır. Dördüncü Bölümde; genel çerçevede Yerel Yönetim Birlikte incelenmekte, tarihsel süreçle birlikte Yerel Yönetim Birlikleri'ne ilişkin temel ve ikincil kaynaklar değerlendirilmektedir. Beşinci Bölümde ise Yerel Yönetim Birlikleri'nin Hukuksal, örgütsel ve mali yapıları incelenmektedir.Altmcı Bölümde, Ülkemizde faaliyet gösteren Yerel Yönetim Birlikleri araştırma kapsamına alınmakta, tam sayım metodu ile tespit edilen Yerel Yönetim Birlikleri örnekleriyle anlatılmaktadır. Daha sonra da sonuç ve öneriler ile araştırma sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the progressive efforts of the developing countries, the negative conditions that they face in today's world, and increasing discrepancy between developing and developed countries. Special emphasis was placed on the definition, historical developments in this and other countries, legal structures, types, origins, financial structures, and most importantly, the numbers that cannot even today be tracked by Turkish Ministry of Interior, all the statistical data, and reorganization, of Local Government Unions who have important functions in the process of rural development and receive increasing significance in local economic scale. The initial part of the thesis draws extensively on the sources of the World Bank and other international organizations. The thesis consists of six chapters. Dealing with the developing economies from a historical perspective, the First Chapter sets forth a broad perspective by focusing on the widening distinctions between developing and developed economies and comparing statistical data of various countries. The general characteristics of the developing countries are enumerated respectively as relative poverty, high portion of agriculture in GDP (Gross National Product), foreign trade, population increase, urbanization, revenue sharing, technology, sovereignty, and second culture. The Second chapter examines the problematic of local authorities and development, and looks at the social development from a perspective which is in favour of local government. The Third Chapter sheds light on the necessity of cooperation between local governments, and explains various forms of such cooperation, international dimensions of Local Government Unions, and organizational structures of such unions in some countries. The Fourth Chapter is concerned with local authorities in the general context, evaluating primary and secondary sources relating to Local Government Unions. The Fifth Chapter is devoted to legal, organizational, and financial structures of Local Government Unions. The Sixth Chapter includes Local Government Unions who operate in this country within the research. Those Local Government Unions who have been determined by means of total counting method, are mentioned with examples. The research is concluded with Conclusion and Recommendations.