Kolmogorov-Simirnov ve ki-kare uygunluk testlerinin güçlerinin karşılaştırılması (Tesadüfi sayılar üzerinde bi uygulama)
Kolmogorov-Simirnov test and qi-square goodness of fit test comparative in the power
- Tez No: 108865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada uygunluk testi olarak kullanılan ki-kare testi ve Kolmogorov- Simirnov testleri açıklanarak bu testler güçleri bakımından karşılaştınlmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde hipotez testleri hakkında genel bilgi verilmiş, ikinci bölümde ki-kare uygunluk testi ve Kolmogorov-Simirnov testi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise, 1000 adet tesadüfi sayıdan çekilen 100 'er birimlik 20 şans örneği üzerine ki-kare uygunluk ve Kolmogorov-Simirnov tek örnek testleri uygulanarak bu testlerin güçleri karşılaştınlmıştır. Uygulamada SPSS 8.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During this study while being explained, qi-square goodness-of-fit test used as appropriateness one and Kolmogorov-Simirnov tests have been compared in terms of their power. In the first section of this study composed of three parts, general information about hypothesis tests has been given and in the second section qi-square goodness- of-fit test and Kolmogorov-Simirnov test the act of narrating. In the third section by applying qi-square and Kolmogorov-smirnov one sample tests upon twenty luck sample of hundred unit that have been selected by chance, power of these two have been compared. In the course of application, statics packet program of SPSS 8.0 has been made use of.