İl milli eğitim müdürlükleri bünyesinde, ilköğretim müfettişleri başkanlıkları, başkanlarının yönetsel davranışlarının ilköğretim müfettişlerinin iş doyumuna etkisi
The Effects of administrative behaviours of primary school head supervisors on the job-satisfaction of primary school supervisors
  1. Tez No: 108887
  2. Yazar: HALİL KIRTILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TOKAY GEDİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  6. Anahtar Kelimeler: => İlköğretim Müfettişleri Başkanı, Yönetsel Davranış, İş Doyumu, İlköğretim Müfettişi
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET İl Milli Eğitim Müdürlükleri Bünyesinde, İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları, Başkanlarının Yönetsel Davranışlarının İlköğretim Müfettişlerinin İş Doyumuna Etkisi. 8 KIRTILOĞLU Halil Yüksek Lisans Tezi Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tokay GEDİKOĞLU Ocak 2001, 151 sayfa Bu araştırmada, İlköğretim Müfettişlerinin görüşleri doğrultusunda İlköğretim Müfettişleri Başkanlarının, yönetsel davranışları gerçekleştirme düzeyleri ve bu düzeyler arasındaki farkın belirlenmesi (İş doyumuna etkisi) amaçlanmıştır. Araştırma betimsel bir çalışma olup, tarama modeli kullanılmıştır. Anket; Malatya, Elazığ, Sivas, Şanlıurfa, Van, Bingöl, Bitlis ve IISiirt İlköğretim Müfettişlikleri Başkanlıklarında görev yapan 210 İlköğretim Müfettişine uygulanmıştır. Verilerin analizinde, frekans, yüzdelik ve ki-kare teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, İlköğretim Müfettişleri Başkanlarının yönetimsel" davranışlarının beklenen ve gözlenen durum arasındaki farkı ve iş doyumunu etkileyen yönetsel davranışları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Administrative Behaviours of Primary School Head Supervisors on the Job-satisfaction of Primary School Supervisors. KIRTILO?LU Halil Master Thesis Educational Seciences Advisor: Prof. Dr. Tokay GEDİKO?LU Ocak 2001, 151 page In the research through the opinions of primary schools supervisors, realization of the administrative behaviours of head supervisors and the differences between the realization levels were aimed. In the research descriptive model was used. The questionnaire was administered to 210 primary school supervisors working in Malatya, Elazığ, Sivas, Şanlıurfa, Van, Bingöl, Bitlis and Siirt. ivIn the analysis of data, frequency, chi-square technicque were used. According to obtained findings, the difference between expected and obtained levels of the administrative behaviours of head supervisors was found. KEY WORDS OThe Head Supervisors of Primary Schools o Administrative Behaviours, ?^Job Satisfaction, ?^Primary School Supervisors. Secience Code: EB 599 v