Varlık dergisinin ilk 150 sayısındaki edebiyat yazılarının sınıflandırılması
The Classification of the literary texts in the first 150 issues of Varlık journal
  1. Tez No: 108915
  2. Yazar: SERAP CAVKAYTAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM DAYANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU VARLIK DERGİSİNİN İLK 150 SAYISINDAKİ EDEBİYAT YAZILARININ SINIFLANDIRILMASI Serap Cavkaytar Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temmuz, 2001 Danışman Yard. Doç. Dr. Muharrem Dayanç Bir ülkenin sanatsal ve kültürel alam incelenirken dergi ve gazeteler en önemli malzemelerdendir. Çünkü buralarda ele alman konular ülkedeki kültürel ve sanatsal durumun da yansımalarıdır. Dergi ve gazeteler bazı zamanlarda da bir yol göstericidirler. Yayın hayatına 15 Temmuz 1933'te Ankara'da başlayan Varlık dergisi, 1933 'ten günümüze kadar kesintisiz ulaşan tek dergidir. Bu çalışmaya konu olan derginin ilk 150 sayısı fişleme metodu kullanılarak konulara göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma sonucu dergideki edebiyat yazılan on iki ana başlık altında incelenmiştir. Bu bölümlerde, Türk edebiyatına yön veren edebiyat tartışmaları, dönemin edebiyatçılarının edebiyata, şiire, romana, hikâyeye, tiyatro ve eleştiriye yaklaşımları ile Türk edebiyatının bugünlere gelmesinde büyük rolü olan çeviri çalışmaları ve Türkçenin sadeleşme seyri ele alınmıştır. Ayrıca dergide büyük bir yer tutan şiir, hikâye, piyes gibi edebî örneklerin de çalışmanın sınırlı olması nedeniyle sadece kimlikleri belirlenmiştir. Dergide tahlil edilen edebî kişi ve eserler ile tanıtılan kitaplar da bir bölümde ele alınmıştır. Bu çalışma ile Varlık dergisinin incelemeye konu olan 1-150 sayılarının çıktığı 1933 Temmuz 'undan 1939 Ekim 'ine kadarki sürede Türk edebiyatının içinde bulunduğu durumun dergideki yansımaları saptanmıştır. Ancak bu saptama sadece Varlık dergisi ve ilk 150 sayısı ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 THE ABSTRACT OF THE POSTGRADUATE THESIS THE CLASSIFICATION OF THE LITERARY TEXTS IN THE FIRST 150 ISSUES OF VARLIK JOURNAL Serap Cavkaytar Department of Turkish Language and Literature Osmangazi University, Social Science Justitue July, 2001 Advisor: Associate Professor Dr. Muharrem Dayanç When the cultural and the artistic aspects of a country are analyzed, magazines and newspapers are the most important sources of information; as the topics presented in these publications are the reflections of the state of that country. In some cases, they have a leading role. In this study, Varlık Magazine, which has a significant place in Turkish Literature through Republic Period, has been analyzed from the respect of literacy. For this purpose, issues from 1 to 150 have been examined. The magazine, which started its publication life on July 15th, 1933 in Ankara, is the only periodical that has been published without interruption since then. The topics in the first 150 issues of the magazine that is the focus of the study have been classified by using the Card Indexing Method. As a result of this classification, the literacy aspect of the Magazine has been analyzed. According to this analysis, the topics in the Magazine have been investigated under twelve headings. In these sections, the literacy discussions that directed Turkish Literature, the approaches of that period's artists to literature, poetry, novel, story, drama and criticism, the translation studies that have an important role in the development of Turkish Literature and the progress of Simplification of Turkish Language have been examined. In addition to this, only the names of literacy samples such as poem, story and drama which constituted an important part of the magazine have been identified. Also, the artists and works which were analyzed and the books which were introduced in the magazine were dealt in a section of this study. By this study, the state of Turkish Literature, from July, 1933 to October 1939 has been identified through the analysis of the issues from 1 to 150. However, this identification is limited to Varlık Magazine and its first 150 issues.