Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanında banka kredilerinin rolü üzerine Konya ilinde bir araştırma
A Research on the role of bank credits for financing of small and medium enterprises in Konya
  1. Tez No: 108925
  2. Yazar: GÖKHAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
II ÖZET Sanayi devriminden 1970'li yılların sonuna kadar ekonomik gelişmenin vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilen büyük işletmelerin yerini özellikle 1980'li yıllardan sonra yenilik ve esnekliğe daha yatkın olan küçük işletmeler almıştır. KOBİ'ler bu tarih süreci içerisinde bir çok sorun ile varlıklarını devam ettirmeye çalışmışlardır. Pazarlama, finansman, üretim, tedarik, KOBİ'lerin başlıca sorunları arasında olmasına rağmen bize göre en önemli sorun finansman sorunudur. Çünkü, işletmelerin varlıklarının devamı faaliyetlerini yerine getirebilmek için kaynak bulmaya ve faaliyetleri sonucu oluşturduktan kaynağı doğru politikalarla doğru yere yatırmalarına bağlıdır. Bunun yanında finansmanda başvurulacak kurumlardan ilk akla gelen bankalar gerek kredileri ile gerekse danışmanlık hizmetleriyle KOBİ'ler için önem teşkil etmektedir.KOBİ'lerin finansman sorunlarının pek çoğu ise bankalarla olan ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.KOBİ-Banka ilşkilerinin sağlam ve güvenilir bir yapıda olması KOBİ'lerin finansman imkanlarını arttıracak ve kaynak temininde rahatlamalarını sağlayacaktır. Bu nedenle bu çalışmanın konusu KOBİ'lerin kullandıkları banka kredileri ve bu kredilerin diğer flnansal teknikler içindeki yerinin tespiti ve bu tespite ilişkin önerilere yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT From the industrial revolution to the end of the 1970' s the big managings are accepted thed abonden components of the economic development,but after that especially last 20 years,little managings which are susceptible to the newness and elasticity take the place of the big managings The SMEs in this historical developmant,continue to being present with a lot of problem.Marketing, finansing, production, procuring are the main problem of the SMEs, but according to us the most important problem is finansing. Because to keep the managing's being on is depending to find source and to invest the source to true places with real politics by result of the activity For SMEs the banks are with their credits and adviser services, constitute important. A great deal of the financing promlems of the SMEs weld with the relation with the banks. The strong and reliable relation of SME - Bank,save the financing possibility of the SMEs and provide to feel better. For this reason, the subject of this study is aimed at the bank credits of the SMEs and setting the place of these credits in the other finance techniques and some suggestion.