Çevresel değişimlerin örgüt üzerindeki etkileri ve Niğde bölgesinde bir uygulama
The Effects of the environmental metamorphosis on the organization and an application at Niğde region
  1. Tez No: 108927
  2. Yazar: HİLAL TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Çağımızda değişim geçmiş bütün dönemlerden daha hızlıdır. Değişimin tek değişmeyeninin kendisi olduğu bir dönemde örgütlerin değişimi yaşamayacağı söylenemez. Çünkü, örgütler çevresel faktöre duyarlı açık bir sistemdir. Çevresel faktörlerde meydana gelen değişikliklerden örgütlerin duyarsız kalması mümkün değildir. Örgütler çevresel faktörlerin etkisi altındadır. Bu etkiden dolayı da kendi iç bünyelerinde de değişimi yaşamaktadır. Örgütlerin en önemli unsurlarından olan personel yönetimi, teknoloji, ve yönetim anlayışları bu değişimlere ayak uydurmak için yeniden yapılanmaya yönelmişlerdir. Dünya enformasyon, bilgi ve teknoloji üretiminde 30 yıl önce hayal edilemeyen boyutlarda değişmektedir. O kadar hızlı ve çabuk gelişim ve değişim yaşanmaktadır ki günümüzde sistem yaklaşımını ön plana çıkarmış, metodolojinin önemini daha da artırmıştır. İlişkiler arası duyarlılık boyutu çok yükselmiştir. İletişimin bugünkü ulaştığı nokta toplumları ve örgütleri dijitalleşmeye doğru götürmektedir. Enformasyon boyutu yakalanmış, bilgi boyutu geçilmiş, iletişim boyutu yaşanmakta, dijitalleşmeye doğru da gidilmektedir. Dünyadaki bu hızlı değişime ayak uyduramayan işletmelerin hayatlarını sürdürmesi çok zordur. Değişime ayak uyduran işletmelerin ise yaşama şansı vardır. Değişime öncülük yapan işletmeler ise kendilerine büyük avantajlar sağlamaktadır. Rekabette bir adım önde giderek, basan pastasından en büyük dilimi alabilmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The renovation in our era has much higher speed compared to past eras. In a period when the only unchanged thing is the renovation itself, that associations can not change, can not be uttered. Because the associations are an open system to the environmental factors. It is impossible for associations to refrain themselves from renovations. Associations are under effect of environmental effects. Because of this effect, they are having changes inside of their own structure. The personnel administration, technology and understanding of administration, which are the main components of administrations, headed to remodelization in order to go with these renovations. The world is changing in information and knowledge and production much further than it was expected 30 years ago. These renovations and improvements are such fast that the system approachment became apparent and methodology got important. The sensibility between relations became significant. The point that the communication reached so far is taking the publics and associations to digitalization. The information dimension of has been caught, knowledge dimension has been surpassed, communication is being lived, and it has been headed towards digitalization. It is impossible for the companies to survive if they could not go with this change so fast. However, those in favor of change can survive. The companies who are heading for the renovations are taking advantages of this situation. They are one step ahead of the competition and getting the big slice from the success pie.