Post-Keynesyen iktisadın temel önermeleri ve diğer iktisadi görüşlere getirdiği eleştiriler
Post-Keynesians basic proposals and their critiques to other theories
- Tez No: 108932
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmada, Post-Keynesyen iktisadın temel önermelerinin teorik ve metodolojik içeriği tanıtılmıştır. Post-Keynesyen iktisadın temel önermeleri; istihdam, para ve finans, fiyat teorisi, megacorp ve tasarruf, üretim, gelir dağılımı, yatırım ve büyümedir. Post-Keynesyenler, ekonominin nasıl çalıştığı ve ekonominin geleceği üzerine nasıl bir analiz yapılması gerektiği ile ilgilenmiştir. Bu çalışma, Post-Keynesyen ekonomi hakkında yapılmış bir araştırmayı ortaya koymaktadır. Mainstream ekonomi ulaştığı noktalar itibariyle ele alınmış bunun için de etkilendiği diğer iktisadi ekoller kısaca tanıtılmıştır. Post-Keynesyen iktisadın temel amacı, ekonominin bu denli karmaşık ortam içinde nasıl açık bir şekilde çalıştığını ortaya koymak olmuştur. Temel amaçlan arasında bitmemiş Keynesyen devrimin tamamlanması ve Genel teori'nin yaygınlaştırılması gelmektedir. Hem Keynes hem de Post-Keynesyenler İçin efektif talep ilkesi analizlerinin bel kemiğini oluştur. Post- Keynesyenlere ait olduğu ifade edilen fikirler arasında olayların tarihsel süreç içinde ele alınması gelmektedir. Ayrıca Post-Keynesyen ekonominin Kalecki ve Keynes 'i yansıttığı kadar Marx ve klasik geleneği de yansıttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study has attempted to identify the main metodological and theoretical ingridents of Post-Keynesian Economics. Main theoretical constructs are money and finance, employment, price theory, megacorp and save, production, income distribution, investment and growth. It has tried to show that this way of thinking about how the economy works dawns on a body of method and theory which represents a consistent way of analysing economic phenomena. Study provides a comprehensive survey of Post Keynesian Economics. It argues that Post-Keynesian economics has passed through the important initial stage of mountaing a concerted critique mainstream economics. The main of Post-Keynesian economics is to provide a clear understanding of how the economy works. The major objective is the complate the unfinished Keynesian revulation, to generalize The General Theory. The Principle of effective demand is the backbone of its analysis as it was in Keynes's General Theory. The ideas which are classified as Post-Keynesian have a long history and Post-Keynesian economics reflects the classical tradition and Marx as it does Keynes and Kalecki.