Futbolcuların mekik koşusu testinde sıvı alımının performans üzerindeki etkisinin araştırılması
The Research of the effects of liquid intake during the shuttle run test in football players
  1. Tez No: 108944
  2. Yazar: MURTAZA ARKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, egzersiz öncesi ve sırasında sıvı alımının futbolcular üzerinde aerobik kapasiteye (performansa) etkisinin olup olmadığının ve deneklerin sıvı alımı ile ilgili bilgi düzeylerinin araştırılmasıydı. Araştırma, Niğde Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören, yaşları 21.6±4.5 yıl olan 30 lisanslı futbolcu üzerinde yapılmıştır. Deneklere 1. gün günlük ihtiyaçları dışında sıvı verilmeden 15 dakika ara ile 2 kez mekik koşusu testi uygulanmıştır. Aynı denek grubuna 3 gün sonra aynı test bataryası sıvı verilerek uygulanmıştır. Sıvı verilerek yapılan test öncesi sıvı dengesini korumak amacıyla deneklere testten. 3 saat önce 500cc, 1 saat önce 500cc, 15 dakika önce 250cc, 15 dakikalık arada 250cc su verilmiştir. Bu testler sonucunda; koşu zamanı, koşu mesafesi, maksimal Vo2 alımı, test öncesi ve sonrası vücut ısısı ölçülmüştür. Yapılan bu ölçümler sonucunda; ortalama yaş 21.6±4.5 yıl, Sıvı verilmeden yapılan 1. Testte: koşu zamanı 10.7±1 dakika, koşu mesafesi 1976±207 metre, maksimal Vo2 5 1.5±3. lml/kg/dk. 2. Testte: koşu zamanı 9.5±1.4 dakika, koşu mesafesi 1 702.7±300.6 metre, maksimal Vo2 47.5±4.6 ml/kg/dk. Test öncesi vücut ısısı 36.1±0.4°C, test sonrası vücut ısısı 36.9±0.6°C bulunmuştur. Sıvı verilerek yapılan 1. Testte: koşu zamanı 1 1.5±0.9 dakika, koşu mesafesi 2162.71207.1 metre, maksimal Vo2 54,212. 9ml/kg/dk. 2. Testte: koşu zamanı 10.411.3 dakika, koşu mesafesi 1908.71288.8 metre, maksimal Vo2 50.414.4 ml/kg/dk. Test öncesi vücut ısısı 36.210.3°C, test sonrası vücut ısısı 36.610.5°C bulunmuştur.Denek grubunun sıvı alımı ile ilgili bilgi düzeyini ölçmek için 24 sorudan oluşan likert tipi ölçek kullanılmıştır. Sonuç olarak; ölçülen ilgili parametreler açısından egzersiz öncesi ve sırasında sıvı alımının performansı olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this research is to know whether taking liquid has effects on footballers* aerobic capacity before and during the exercises and is to find out the footbalers" knowledge about taking liquid. This research is made on 30 licenced footballers whose ages are 21.6±4.5 on Spor Academy in Niğde University. On the first day the subjects proctrced shuttle running two times with 1 5 minutes a break without giving any liquid. Three days later the same ekperiment is dane to the same group with giving liquid. To provide the liquid balence on the subject 3 hours before they are given 500cc. 1 hour before 500cc. 15 minutes before 250cc. With 15 minutes breaks they are given 250cc. Liquid. At the end of this research running time the distance of running, the maximal taking Vo2 and the body temparature after the test and before the test are measured. After these measurement the avarage age 21.6±4.5 year in the first test without giving liquid, the running time 10.7±1 minute the distance of running 1976±207 metres maximal Vo2 51.5±3.1 ml/kg/min. In the second test running time 9.5±1.4 min the distance of running 1702.7±300.6 mt maximal Vo2 47.5±4.6 ml/kg/min. The temparature of the body is found before the test is 36.1±0.4°C the temparature of the body after the test is 36.9±0.6°C. In the first with giving liquid, running time 1 1.5±0.9 min.the distance of running 2162.7+207.1 mt. Maximal Vo2 54.2±2.9 ml/kg/min.In the second test running time 10.4±1.3 min.the distance of running 1908.71288.8 mt. Maximal Vo2 50.414.4ml/kg/min.The body temparature before the test 36.2±0.3°C the body temparature after the test is 36.6±0.5°C are found. In order to measure the liquid taking of the group they used in the experiment.a type of likert scale formed of 24 questions wav used. As a resutl,they come to a canclusion that the liquid taking before and after the ekercises affected the performances positively.