Galatasaray profesyonel futbol takımının fizyolojik özelliklerinin analizi ve yabancı ülke futbolcularıyla mukayesesi
  1. Tez No: 14896
  2. Yazar: FARUK YAMANER
  3. Danışmanlar: DR. A. HAMDİ TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Galatasaray profesyonel futbol takımında oynayan 17 pro fesyonel futbolcunun fiziksel ve fizyolojik kapasitelerinin analizini yapmak ve diğer ül kelerin elit profesyonel futbolcularıyla kıyaslamaktır. Bu çalışmada istirahat kalp atım sayısı stethoskope, kan basıncı stethoskope ve tansiyon aleti, vücut yağ yüzdesi skinfold tekniği, vital kapasite spirometri, pençe kuvve ti tensiometre, aerobik güç cooper testi (12 dk. koşu testi), anaerobik güç dikey sıçrama testi, esneklik oturma ve uzanma testi ve hız 50 metre koşu testi kullanılarak ölçüldü. Galatasaraylı futbolcuların yaş, boy ve ağırlık ortalamaları, Amerikalı, İngiliz ve Kanadalı futbolcularla hemen hemen aynı seviyededir, Galatasaraylı futbolcuların vücut yağ yüzdeleri Brezilyalı, Avusturyalı, B Almanyalı, İngiliz ve diğer ülke futbolcularının vücut yağ yüzdelerinden daha düşük tür. Galatasaraylı Futbolcuların istirahat kalp atım sayıları ve kan basınçları diğer ülke futbolcuları ile aynı seviyededir. Galatasaraylı futbolcuların aerobik güçleri Max. V02 Kanadalı, İngiliz, Avus turyalı, İtalyan, İsveçli ve Alman futbolcuların aerobik güçleri ile aynı seviyededir. Galatasaraylı futbolcuların vital kapasiteleri Kanadalı ve İngiliz futbolcular dan daha yüksek esneklikleri ise Kanadalı futbolculardan daha düşük, Avrupalı futbol culardan ise daha yüksektir. Galatasaraylı futbolcuların aerobik güçleri Kanadalı ve Konyasporlu futbolcu lardan daha yüksektir. Pençe kuvvetleri ise İngiliz, Kanadalı ve Konyasporlu futbolcu ların pençe kuvvetlerinden daha düşük olduğu görülmektedir. Galatasaraylı kaleciler diğer mevkilerde oynayan futbolculara göre daha yaşlı, daha uzun boylu, daha esnek, daha pençe kuvvetleri yüksek ve daha fazla anaerobik güc'e sahiptirler. Fakat kaleciler diğer mevkilerde oynayan futbolculara göre daha az aerobik güce (V02 max.) sahiptirler. Ayrıca bu araştırma göstermiştir ki Galatasaraylı profesyonel futbolcuların fiz yolojik özellikleri, diğer ülkelerde elit seviyedeki profesyonel futbolcularla hemen hemen aynı seviyededir. 65 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Analysis of the Physiological Characteristics of the Galatasaray Professional Soccer Team Players and the Canadian Olympic Soccer Team Players. The purpose of this study was to establish the physiological characteristics of the Galatasaray Professional Soccer Players, and to compare the physiological characteristics of the Galatasaray professional soccer team players and Canadian Olympic Soccer team players. The resting hear rate was measured by using stethoscope. The resting blood pressure was measured by using stethoscope and sphygmomanometer. The percent body fat was measured by using skinfold techniques. The vital capacity was measured by using spirometer. The grip strength was measured by using tensiometer. The aerobic power was measured by using 12 min. Run test. The anaerobic leg power was measured by using sergantjump test. The flexibility was measured by using Sit and Reach test. In the compantive study Galatasaray professionel soccer team players were the same level Canadian, German and English elite soccer players on the agl, height and weight. There were no siguifreint difference on the percentbody fat between the Galatasaray soccer players and the other country players. There were no significant difference in the V02 max. Between the Galatasaray soccer team players and Canadizm, American, Australian, Italian, English, Swedien and German soccer players. The mean Vital Capacity of the Galatasaray soccer team players were higher than the Canadian and English soccer players. Canadian Olympic soccer team players were more plexible than the Galatasaray soccer players. The mean anaerobic power of the Galatasaray soccer players were higher than the American and Konyaspor soccer players. Then mean grip strength of the Galatasaray soccer players were lower than the English, American and the Konyaspor soccer players. Galatasaray soccer team, goal keepers were significantly (P.