9. Niğde şer'iyye sicil defteri transkripsiyon ve değerlendirme (185-233 sayfalar) (H. 1308/M. 1891)
  1. Tez No: 108961
  2. Yazar: ALPARSLAN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET 9 Numaralı Niğde Şer'iyye Sicil Defteri'nin Transkripsiyonunu yaptığımız kısım H. 1308 -1309 (M. 1891-1892) tarihleri arasını kapsamaktadır. Bu tarihler arası Niğde Sancağı'nın Şer'i Mahkemesine intikal eden çeşitli davalarla ilgili olarak Kadı'nın kararları, herhangi bir hadisenin, şehadetin, bir ikrarın, bir hibenin, resmiyete bağlanması istenen bir hususun müracaat üzerine Kadı tarafından yapılan kayıtlan ihtiva eden i 'lam ve hüccetlerden meydana gelmektedir. 9 Numaralı Niğde Şer'iyye Sicil Defterinde incelediğimiz toplam belge sayısı 98'dir. Bu davaların tasnifleri ise şu şekildedir; etnik yapıya göre tasnifi, Türklerle ilgili dava sayısı 27, Ermenilerle ilgili dava sayısı 1, Çerkez ahalisi ile ilgili dava sayısı 2, dini yapıya göre tasnifi ; Müslümanlarla ilgili dava syısı 29, Hristiyanlarla ilgili dava sayısı 69'dur. Gayri müslimlerin dava sayılan Müslümanlara oranla daha fazladır. Bu gayri müslim tebaa içinde ise en fazla dava sayısı Rum milletine aittir. Konu itibariyle ise ağırlıkta olan davalar, miras paylaşımı ile vekalettir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study which tarnsled the 9th number Niğde's judical report notebook consists of the years between H. 1308 and 1309 (1891-AD and 1892) trought out the years given about, the decission oy judge about several cases which were sent to Niğde City is Religious Court, made up any events, any application, any sitvation which was reguised to register offically, which the judge registered as court documents. The total documents, which we studied out in the number 9 judical report notebook are 98, the contenst of these cases are 27 cases about Turks,1 cases about a Armerien, 68 cases about Greek, 2 cases about Çerkez according to ethnical orgin.29 cases about muslims, 69 cases about non - muslims according to Religios orgin. As it is pointed, non - muslims cases are more then muslims when compared to Among non - muslims the most cases are up to Greek. According to the subject of the cases, Average Cases are about sharing inheritance and power to act for or repres 11