(H. 1143-1145)(M. 1730-1733) tarihli Çankırı Şer'iyye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of Çankırı Sharia Court Registers between (H.1143-1145)(M.1730-1733)
  1. Tez No: 590640
  2. Yazar: FATMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı adli mekanizmasının temel birimi kadılıklar (şer'i mahkemeler) bünyesinde günlük tutulan kayıt defterleridir. Bu defterlerde, merkezden gelen ferman ve berat gibi resmi evrakların suretleri yanı sıra mahalli olayların ele alındığı ve yerel mahkeme tarafından tutulan belgelerde yer almaktadır. Bu defterlerde kadının ya da naibin yetkisi kapsamında görülen adli ve resmi işlemlere dair karar ve kayıtlar, tarih sırasına göre kaydedilmiştir. Bu siciller; Osmanlı Devleti'nde devlet organları arası resmi muamelâtın işleyişine, bürokratik ve idari teşkilatlanma yapısına, özellikle şehir tarihi ve sosyo-ekonomik hayatı üzerine bizlere çok önemli bilgiler sunar. Bu açıdan siciller, Osmanlı tarih araştırmaları için başvurulan temel kaynaklar arasındadır. Bu çalışmada, 9 Numaralı Çankırı Şer'iyye Sicili (H. 1143-1145/ M. 1730-1733) incelenmiştir. Ayrıca 1730-1733 tarihleri arasında Çankırı'nın idari, sosyal, askeri kültürel ve ekonomik hayatının aydınlatılmasına katkıda bulunmak amacıyla 9 Numaralı Çankırı Şer'iyye Sicili transkripsiyon, tahlil ve tasnif edilmeye çalışılmıştır. Defterin içerdiği belge türlerinin büyük kısmı, merkezden livaya gönderilen emir mahiyetindeki resmi belgelerdir. Bunda devam eden, Osmanlı-İran savaşlarının etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Sharia Registers (or court records) are the daily registers of the judiciary (spiritual court) that the main unit of the judicial mechanism. These books contain copies of official documents from the headquarters, such as edicts and certificates, as well as documents in which local events are handled and held by the local court. In these books, are recorded and registered decisions records of judicial and official proceedings within the authority of muslim judge in order of date. These registers; It provides us very important information on the functioning of official treatment between state organs in the Ottoman Empire. The structure of a bureaucratic and administrative organization, especially in the history of the city and its socio-economic life. In this respect, registers are among the main sources used for Ottoman historical research. In this study, was examined that Çankırı Sharia Registrar 9 th (H. 1143-1145 / M. 1730-1733). Also, Çankırı Sharia Registrar No. 9 has been tried to be transcribed, analyzed and classified to contribute to the illumination of the administrative, social, military, cultural and economic life of Çankırı between 1730 and 1733. Most of the document types included in the book are official documents of the order sent from the center to the starboard.It can be sait to affect the on going Ottoman-Iranian wars