Arabesk müzik ve toplumsallaşma
  1. Tez No: 10903
  2. Yazar: NAZİFE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Arabesk müzik toplumsal yaşam biçimimizin bir ürünü oierak geliştirilmiştir» Tenzimat d Ör. e, -a inden itibaren beş- ir-yan toplumsal, ekonomik? siyasal ve kültüre L def isme ie~ rin yanış ıra müzikte de bir de|işme sureci başlamıştır» Geleneksel klasik Turk müziği, son temsilcisi olan Dede Efendi ile birlikte son bulurken temsilcili* ini Hacı Arif Bey '“in yaptıfı yeni bir form olarak ”şarlcı“ geliştirilmiş - tir- Ancak bütün bunlara karşın şunu söyleyebiliriz ki ara besk müziğe fiden asıl yolu açan Saadettin Kaynak olmuştur» laynak'ia birlikte klasik.müzik cifene finden tümüyle sapme.7 o i una 7 ir i im i ş t ir - incelerdeki toplumsal ve kültürel derişmelerin yenı- 3ira (kırdan kente ?öç ve gecekondu sit kültürünün oluşum1. ) Or ban îencetay arebesk a.uzifi ile ortaya çıkmış ve ~t.-cckon~ 1u f.hi'cmın o-erers inimitr ip.ö yanıt vermeye beslemiştir - ”.thr- ~onra es arabesk i.üzik defişik formlar iş-inde varlısını sür','ur:-:eyfa dev&m e ta...ştir» ilecekte de söz konusu...ü~i*in -/.'rriıfını koruyacvjznı s 5y. Leye bilir iz-
Özet (Çeviri)
SjMMARY Arabesque music has «avoiued as d he production of our form of social life. Since the Tanziraat 'Rra a process of changes have been started together with the changes in“social? economic, political and cultural eond it ±o«s »?--af ter Dede Efendi who was the past figure of traditional cla ssical Turkish of music* ”sharky“ has taxen a new form which la represented by Hac i arif Bey- Howe we r we can say that the path to ”arabesque“ has opened by Saadettin ICaynak who isay well be accepted as the point of divergence fros the latest classical for as- During the social and cluturei changes of i^öO's (mig ration frotL rural to urban areas and formation of a ”gece kondu subculture"}; ûrhan Gencebay fitted a place M this path with his arabesque music: satisfying the needs of the peocle of gecekondu regions- Then arabesque 'music continued t Into.::any different fores- A aid it will b& a.aintt:neneer>in the future » dokümantasyon Mertaof