Arabesk müzik ve Türk musikisi arasındaki etkileşimlere genel bir bakış
General overwiev of theinteraction between Turkish and arabesque music styles
  1. Tez No: 264163
  2. Yazar: SAYIM SEÇKİN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇETİN KÖRÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada 1960'lı yıllarda ?Arabesk? adı altında ortaya çıkan müzik türü hakkında çeşitli uzmanların görüşlerine yer verilerek Arabesk müziğin doğuş süreci anlatılmıştır.Öncelikle konu hakkında literatür taraması yapılmış, kaynaklarda geçen Arabesk tanımları alanın tanıtımı amacıyla verilmiştir. Ülkemizde arabesk müziğin ortaya çıkış süreci, toplumdaki kültürel ve siyasal değişimlerin Arabesk müziğin doğuşu ve yaygınlaşma sürecine etkileri göz önünde tutularak, ?XIX. Yüzyıl Cumhuriyet Öncesi Dönem?, ?XX. Yüzyıl Cumhuriyet Öncesi Dönem?, ?Cumhuriyet Dönemi?, ?Tek Partili Dönem?, ?Çok Partili Dönem (1950-1960)?, ?1960'lı Yıllarda Arabesk Müzik?, ?1970'li Yıllar Arabesk Müzik?, ?1980'li Yıllarda Arabesk Müzik?, ?1990'lı Yıllarda Arabesk Müzik? başlıkları altında kronolojik olarak anlatılmıştır.Bir müzik türü olarak Arabesk'i diğer müzik türlerinden ayıran icra tarzı ve yapısal özellikleri anlatılmış, Türk Musikisi ile etkileşimi Arabesk şarkı örneklerinin incelenmesiyle belirtilmiştir. Arabesk'in üslup olarak Türk Musikisi'nden farklılaşan icrası, eserleri incelemek suretiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to illuminate the origins of Arabesque music which was emerged in 1960?s in Turkey. Different views of specialist in this subject are used in order to identify the history of Arabesque music. In order to make a definition of Arabesque music a detailed research is realized. The study is composed of different topics which reflect the development process of Arabesque music in Turkey in a chronological way: ?The period before the Republic 19th century?, ?The period before the Republic, 20th century?, ?Republican Period?, ?One Party Period?, ?Multiple Party Period (1950-1960)?, ?Arabesque Music 1960?s?, ? Arabesque Music in 1970?s?, ?Arabesque Music in 1980?s?, ?Arabesque Music 1990?s?.The performance style and the structure of Arabesque music are explained also in the study. The interaction of Arabesque with the Classical Turkish Music is presented through the analysis of Arabesque songs. The performance style of Arabesque that differs from Classical Turkish Music is analyzed with references to the different songs.