Türkiye'de özelleştirme uygulamaları (ORÜS örneği)
The application of privatization in Turkey (example: ORÜS company)
- Tez No: 109130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Özelleştirme; devletin ekonomik faaliyetlerini azaltmak veya tamamen kaldırmak amacıyla, dar anlamda KİT'leri, geniş anlamda devletin sahip olduğu her türlü mal varlığının özel mülkiyete devredilmesi olarak tanımlanmaktadır, özelleştirme kavramı Dünya ülkelerinde ve Türkiye'de yoğun olarak gündemde olması ve yapılan çalışmalarla bu konunun önemini daha da artırmaktadır, özelleştirme uygulamaları açısından genel kabul görmüş yöntemler bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; Dünyadaki ve Türkiye'deki özelleştirme tecrübeleri çerçevesinde Orman Ürünleri Sanayii'nde (ORÜS) yapılan özelleştirme uygulamaları incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde özelleştirme; kavramı, nedenleri, uygulama önce ve sonrası dikkat edilmesi gereken hususları ve yöntemleri ile kapsamına giren kamu kuruluşları belirtilmiştir. İkinci bölümde ise; Dünya ülkelerinde yapılan özelleştirme çalışmaları ele alınarak yapılan uygulamalar ve sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'de KİT'lerin kuruluşu, işleyişi, tarihsel gelişimi ve bu alanlarda yapılan çalışmalar kronolojik olarak ele alınmıştır, özelleştirmenin Türkiye gündemine girmesi, yapılan hazırlıklar, uygulama aşamaları, özelleştirme yapılan ve devam etmekte olan çalışmaları ve sonuçlan ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise; ORÜS İşletmelerindeki özelleştirme uygulamaları verilen temel amaç ve hipotez çerçevesinde ne düzeyde gerçekleştiği tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Privatisation can be defined as the transformation of the state companies (close meaning) and of all goods which are in the hand of the state (wide meaning) in private property in order to reduce the economic activities of the state or to eliminate these activities throughly. İn many states as well as in Turkey, the privatisation term is in agenda. Also the efforts in this way gives the subject more importance. The basic aim of this work is to analyse the privatisation of“Wood Work Industry (ORÜS)”in the course of privatisation experience in the world and in Turkey. İn the first chapter the definition, reasons, the subjects and methods of privatisation which are to be considered before and after its realisation and the state companies registrated in the privatisation program are given. İn the second chapter the efforts of privatisation in the world, their realisations and results are examined. İn the third chapter the foundation of the state companies (KİT) in Turkey, their managements, historical developments and the works in this area are given in a chronical order. Also in this chapter the beginning of privatisation in Turkey, its preparation, the phases of their realisations, some realised privatisation examples and some which have to realised in future are given. İn the last chapter the privatisation applications of the company“ORÜS”are studied in their realisation degree within the scope of the given basic aim and hypothese.