Hastanelerdeki organizasyonel stres kaynakları (Sakarya örneği)
Organizational stress factors in hospital (Sakarya sample)
- Tez No: 109153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Stres günlük yaşantımıza girmiş ve giderek yaygınlık kazanan bir kelime olmuştur. Son yıllarda stres kavramı üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Stres bireyin fiziksel ve ruhsal yapısını olumsuz yönde etkilemekte birlikte çalıştığı örgütün verimlilik ve etkinliğinin düşmesine sebep olmaktadır. Çalışanlar, yaşamlarının büyük bir kısmım örgütlerde geçirmektedirler. Örgütler, bireyin tek başına gerçekleştiremediği amaçlan yerine getirirler. Örgütlerin istenilen şekilde faaliyet göstermesi uyumlu bir çalışma ortamıyla sağlanabilir. Örgütlerde stres nedenleri bireysel, örgütsel ve çevresel kaynaklı olabilir. Çalışma alanımız olan hastane örgütü, stres kaynaklarının en fazla olduğu tahmin edilen mekanlardır. Yapmış olduğumuz çalışmaların sonucunda sağlık hizmetlerinin niteliğinden dolayı sağlık personelinin daha yoğun bir stres altında faaliyetlerini sürdürmek durumunda kaldıkları tespit edilmiştir. Bu araştırma, Sakarya'daki bazı kamu ve özel hastanelerde görev yapan sağlık personelinin çalışma koşullarından kaynaklanan sorunlarının belirlenmesine yönelik yapılmıştır. Sakarya Devlet, Ada-Tıp, Bilge, S.S.K ve Toyota-Sa hastanelerinde çalışan 727 sağlık personeli bu çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Bunlar arasında 365 sağlık personeli tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilerek örnekleme alınmıştır. Araştırma tanımlayıcı türde olup, veriler anket formuyla elde edilmiştir. Anket, araştırmacı ve araştırmacıya yardım eden anketörler tarafından uygulanmıştır. Bu araştırmada üç değişik veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar“Anket Formu”,“İş Stres Düzeyi Ölçeği”ve“Kişilik Özelliği Tanıma Testi”dir. Bu araştırmadaki temel amaç, kamu ve özel hastanelerdeki sağlık personelini iş ortamında etkileyen iş stres faktörlerini incelemek ve bunların neler olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmada iş stresi bağımlı değişken, sağlık personelinin sosyo- X111demografik ve çalışma hayatıyla ilgili özellikleri, kişilik özellikleri ve iş stres faktörleri bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stress has entered our daily life and has become a gradually extending concept. Intensive studies has been performed on stress concept in recent years. In addition to affecting the physical and spiritual structure of the individual, stress also causes decrease in fertility and effectiveness of the organization lie works with. Employees have been spending most of their lives in organizations. Organizations conduct the aims which cannot be achieved by the individual himself. To fulfill a desired performance in organizations can be provided by an appropriate working atmosphere. The causes of stress in organizations can be individual, organizational, and environmental originated. The hospital organization, our work place, where the sources of stress are widely seen. Due to its feature of health service, medical personnel are objected to carrying out their activities under intensive stress. This research has been carried out to determine the problems of medical personnel, who serve in some of the public and the private hospitals in Sakarya, originated from their working conditions. The research's domain is 727 medical personnel serving in Sakarya Public, Ada-Tip, Bilge, S.S.K. and Toyota-Sa Hospitals. Amongs these, 365 Medical personnel have been selected by random sampling method. The research is a defining one and the data has been obtained by survey forms. Survey has been carried out by the researcher and surveyors who helped the researcher. Three different surveys were used in this study. These were“Survey Form”,“Job Stress Level Scale”and“Test For Personality Type”. It was the main purpose of this study to investigate the sources of job stressors of medical personnel in the public and the private hospitals. In this study job stress was independent variable and dependent variables were the medical personnel's socio- demogrophic and working life characteristics, personality type and job sressors. xv