Turizm pazarlaması ve turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin karşılaşmış oldukları sorunlara ilişkin Nevşehir bölgesinde bir uygulama
The Tourism marketing and an application in Nevşehir region towards the problems that the enterprises operating in tourism sector
  1. Tez No: 109159
  2. Yazar: YASİN ŞENEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESEN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET İnsan yaşamındaki yeni buluşlar, iş hayatında yeni tekniklerin kullanılması, teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi, tıp dünyasındaki gelişmeler ile insan ömrünün artması, emeklilik yaşının dünya genelinde düşme eğilimi göstermesi vb. gibi birçok nedenler sonucu işdışı vakitlerin çoğalması insanları tatil, spor, eğlence vb. gibi aktivitelere yöneltmiştir. Belirli bir gelir düzeyinde bulunan birçok insan, uzun iş yaşamı sonunda veya iş zamanından artan vaktini, özellikle hiç görmediği turistik özellik taşıyan mekanlara seyahat etmek ile geçirmeyi yeğlemektedir. Zaten insanlar yeni yerler görmeye, yeni şeyler öğrenmeye ve farklı duygular tatmaya yaradılışları gereği eğilimlidirler. Önemli olan, kişilerin zaten var olan bu duygularını harekete geçirecek bir faaliyetin gerçekleştirilmesidir. Bu ise, turizm pazarlamasının konusudur. Turizm pazarlamasının özü, turistler için rakiplerden daha fazla değer oluşturabilmek ve turistlerin sadakatini sağlayabilmektir. Bunu sağlamak ise. kaynakların ve faaliyetlerin iyi tanımlanmış ihtiyaç ve isteklere yöneltilmesi ile olabilmektedir. Bu nedenle turizm pazarlaması; turizm firmaları, yerel yönetimler ve devlet işbirliği içerisinde doğru bir politikanın yürütülmesi ile başarıya ulaşmaktadır. Bu çalışma ile, turizm pazarlaması ve turizm sektöründe yer alan turizm firihaîannın pazarlama faaliyetleri hakkında genel bir bilgi verilerek, turizm pazarlamasının genel bir çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Çalışmada incelenen konular; turizm pazarlaması konusunda genel kavramlar, turizm sektörü, turizm pazarlamasında pazarlama stratejileri, turizm pazarlama karması ve bu karma elemanlarının turistik faaliyet gösteren işletmelerde uygulanmasıdır. Turizm sektörü içinde yer alan firmaların pazarlama faaliyetleri esnasında karşılaştıkları sorunlar ise, bir anket ile değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The increase in the amount of leisure time has led people to activities such as holiday, sports and entertainment as a result of various reasons such as novelties in human life, utilization of new technigues in business life, rapid advances in technology, tendency towards decline in retirement age. A lot of people who have a moderate income prefer to spend their free time travelling to touristic places where they have not been before. Human tend to feel different sensation's learn new things and see new places by birth. The important thing is to take up an activity which stimulates these sensation's. And, this is the subject of tourism marketing. The essence of tourism marketing is the form more value for tourists than their rivals and gain confidence of tourists. It is only possible to realize this through directing sources and activities towards well-defined needs and wants. For this reason, tourism marketing achieves its objectives through the implementation of a policy within the coopertion of tourism firms, local outhorities and state. With this study, it is aimed to draw a general framework of tourism marketing by giving general information about the marketing activities of tourism firms which are in tourism marketing and tourism sector. The subjects studied cover general concepts on tourism marketing, tourism sector, marketing strategies in tourism marketing, tourism marketing mix and the application of these mix elements in the enterprises which exercise activity in tourism. The problems that the firm which are in tourism sector face during marketing activities are assessed through a questionnaire.