Hammer tarihine göre Osmanlı Hristiyanları
The Ottoman Christians according to history of Hammer
- Tez No: 109166
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Tezde farklı inanç sahiplerinin hoşgörü ortamı içinde yaşamış olmaları günümüze ışık tutacak şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Hammer'in ailesi ve doğumu, görevleri, gezileri, ölümü, ilmi kişiliği, öğrenim hayatı, ilim dünyasındaki yeri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Osmanlı döneminde yaşamış olan Hıristiyanlar Hammer tarihine göre; inançları, inançlarının yaşama yansıması, din değiştirenleri, ibadethanelerin tahvili, mezhep ayrılıkları, yaşam tarzları, ikamet ettikleri yerleri, gündelik hayatları, giyim kuşamları, örf ve adetleri, toplum içerisindeki konumlan, bulunduktan görevleri, o dönemde diğer Hıristiyanlann durumlan anlatılmaya çalışılmıştır. Müslümanlarla Hıristiyanlann ve Hıristiyan mezheplerinin birbirleriyle mukayesesi yapılmaya çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This MA thesis is being based upon the Ottoman Empire History of Hammer, and is called“The Ottoman Christians from the aspect of an Christian.”In this study it is shown that people of different neligious have been lived together in the same society with a great indulgence. Hammer's family, birth, duties, travels, death, education, scholarship and deeds have been put into light. According to Hammer's history the Christians who lived in the Ottoman Empire have been described. Their religion, live styles, residence, palace of worship, daily Clothes, tradition, their situation inthe society, duties and the great tolerance that is shown to them is being examined. A comparison between Moslems and Christians is being stated and beside this the Christian doctrines are being comparedamong themselves. VII