Ensar ve hadis rivayeti
Hansar and hadish narrative
  1. Tez No: 109170
  2. Yazar: MUSTAFA OKULLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Hadis rivayetinde sahabenin ilk nesil olması sebebiyle, rivayetteki yerleri, rivayet yollan ve bu konudaki titizlikleri önem arz etmektedir. Sahabe neslinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan Ensar, hadislerin günümüze ulaşmasında çok büyük katkıları olmuştur. İslam da ilk teşkilatlanma, Medine'deki Ensar sayesinde olmuştur. İlk İslam devletinin kurulmasına zemin hazırlayan Ensar, Hz. peygamber' in hayat ve sünnetleriyle hadis araştırmalarıyla meşgul olmuştur. Ensar' m rivayet ettiği hadisler, rivayet açısından önemlidir. Alimlerin bir kısmı, en sahih hadislerin, Ensâr tarafından rivayet edilen hadisler olduğunu belirtirler. En çok hadis rivayet eden ve muksirûn arasında isimleri geçen, Enes b. Malik, Câbir b. Abdillah ve Ebû Saîd el-Hudrî Ensârdandır. Ensar' m bir çoğu hadis ve sünnetin yayılmasında katkıda bulanmak için, değişik İslam ülkelerine göç etmiştir. Mısır, Kuzey Afrika, Suriye ve Endülüs gibi ülkelerde İslâm'ın yayılması da, yine Ensar sayesinde olmuştur. Ensâr, sadece Hazrec ve Evs kabilelerine mensup Müslümanların ismi değildir.Hz. Peygamber'e yardım eden kucak açan, o dönemdeki bütün Medine'li Müslümanlardır. Bunların içersinde Yahudi, İran'lı Saidî, Eşhelî, Kurayzî, Behranî, Cuhenî, Eşcaî, Belevî, Müzeni, Ensarla yeminleşenler,(Halîf) ve azatlı köleler de bulunmaktadır. Hadislerin günümüze intikal etmesinde Ensâr' in çok büyük katkısı olmuştur. Özellikle Malik b. Enes, Sa'd b Ubade, Ubade b. Samit, Zeyd b. Sabit, Ebû Saîd el-Hudrî ile Cabir b. Abdullah'ın yazdığı veya yazdırdığı“sahife”ler olduğu kaynaklarda zikredilmektedir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Sahabe's place and roads of narrative and their ceraful in this subject is very important because they are the first generation in the Hadish narrative. Ansâr have got a big population in the sahabe generation and they always had halped for hadish communication. The first association in the İslam became with Ansâr' s helping in the Madinah. Ansâr had halped to first Islam's establishmen and was interesterd in the prophet Mohammad's life, hadis researching. The narratives of Ansâr is important for nartrative side. Ansâr who lived in the Madinah had got the most correct hadish according a big majorty of scholar. The most hadis narrativers are Enes b. Malik, Cabir b. Abdullah, and Ebû Said el- Hudrî. A big majority of Ensâr made migration to different countries for puplishing the hadish and the habits of prophed Mohammed. The Islam's publishing was made with Ansâr's helping in the Egypt, North Africa, Syrian and Spain. Ansâr is not e name of only Moslems of Hazrec and Evs. İt is name of all Moslems who helped and loved the prophet Mohammed. There are Jewish, Persian, Saidî, Eşhelî, Kuraya, Behnanî, Cuhenî, Eşcaî, Belevî, Müzeni Halif and slaves in the Ansar. Ansâr had halped for hadish communication. Especially Malik b. Enes, Sa'd b. Ubade, Ubade b. Samit, Zeyd b. Sabit, Ebü Said el Hudrî and Cabir b. Abdullah have written“pages”in the sources.