Şeddâd B. Evs'in hayatı ve rivâyetleri
The life and narrations of Shaddad Bin Aws
  1. Tez No: 533291
  2. Yazar: KYLYCH YSMANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda; Seyyidü'l-istiğfâr duasıyla tanınan, Şeddâd b. Evs (r.a.) diye meşhur olan İbn Sâbit b. el-Münzir b. Harâm b. Zeyd Menât b. Adiy b. Amr b. Mâlik b. en-Neccâr isimli sahâbînin hayatı ve rivâyet ettiği hadisleri ele alınmıştır. Hedef, söz konusu sahâbînin hayatını, kişiliğini ve rivâyet ettiği hadisleri ve tâbiinle olan rivâyet ilişkisini tespit etmektir. İki bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde; Şeddâd b. Evs'in (r.a.) kimliği, şahsiyeti, hayatı, vefatı ve kabrinin durumu tabakât, İslâm tarihi, siyer ve hadis kitaplarından yararlanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise; Şeddâd b. Evs'in (r.a.) rivâyet ettiği hadisler, Kütüb-i Tis'a diye bilinen temel hadis kaynakları esas alınarak tespit edilmiş; hadislerin metinleri yazılarak tercüme ve tahricleri yapılmıştır. Söz konusu hadislerin senetlerinde geçen tüm râviler kısaca tanıtılmıştır. Bu rivâyetlerin diğer versiyonlarınının senet ve metin farklılıkları ise ilgili hadislerin altında“değerlendirme”başlığı kısmında verilmiştir. İlgili hadislerin senetleri ve diğer versiyonlarınının senetleri her bir hadisin altına şematik olarak verilmiştir. Medineli Ensâr'dan olan ve Allah Resûlü'nün (s.a.v.) özel konuşmalarının muhatabı olan Şeddâd b. Evs (r.a.), hadis rivâyeti konusunda ihtiyatlı davranan ve bu yüzden az hadis rivâyet eden sahâbîlerdendir. Rivâyet ettiği Kütüb-i Tis'a ve bazı temel hadis eserlerinde geçen hadislerin kaynaklarına göre oranı şöyledir; Buhârî 2; Müslim 1; Tirmizî 5; Ebû Dâvud 5; Nesâî 7; İbn Mâce 5; İmam Malik 0; Dârimî 2; Ahmed b. Hanbel 35. Dolaysıyla Kütüb-i Tis'a kaynaklarındaki toplam rivâyet sayısı 61 adettir.
Özet (Çeviri)
This study is centered on the life and reports of the sahaba known for the Sayyiduâl-istigfâr prayer- Ibn Thabit b. el-Munzir b. Harâm b. Zayd Manât b. Adiy b. Amr b. Mâlik b. An-Najjâr, popularly known as Shaddad Ibn Aws. The purpose of this study is to determine his life, personality, hadiths narrated by him and his relationship with the tabiun in matters of narrations. The research work is made up of two chapters. In the first chapter, Shaddad Ibn Aws's identity, personality, life, death as well as status of his grave was established by means of appraisal of books on Islamic history and hadith. In the second part, hadiths narrated by Shaddad İbn Aws were established using the Kutub-i Tis'a as a basic reference. These hadiths were translated and authenticated. All the narrators mentioned in the chains of the hadiths were briefly introduced. The chains and contexts of other versions of these narrations were given under the heading of“evaluation”. The chains of the hadiths in question and other versions are schematically given below each hadith. Although, Shaddad Ibn Aws who was a member of the Madinah Ansar had witnessed many of the Prophet's private discussions, but he was cautious of narrating hadiths. As a result, he is one of the companions of the prophet with who narrated few numbers of hadiths. According to Kutub-i Tis'a and some other basic books of hadiths, the frequency of his narrations may be given as thus: Bukhari 2; Muslim 1; Tirmidhi 5; Abu Dawud 5; Nasai 7; Ibn Majah 5; Imam Malik 0; Darimî 2; Ahmad b. Hanbal 35, making the total number of his narrations in Kütub-i Tis'a 61.