Siegfried Lenz'in 'Deutschstunde' romanının filme uyarlanması
Adaptation of the novel 'Deutschstunde' by siegfried Lenz to a film
- Tez No: 109226
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SİEGFİRED LENZ'İN“DEUTSCHSTUNDE”ROMANINTN FİLME UYARLANMASI Şennaz AYBAR DANIŞMAN: Prof. Dr. Ydmaz ÖZBEK JÜRİ: Prof.Dr. Yılmaz ÖZBEK Doç. Dr. Arif ÜNAL Doç. Dr. S. Zeki BAYRAM Bu çalışmamızda, Nasyonal Sosyalizm ve etkilerini konu edinen Siegfried Lenz'in“Deutschstunde”romanı ve filmi irdelenmiştir. Bu romanın filme uyarlanışı ve filmde konunun aktarımı ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma dört ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sinema tarihi üzerinde kısaca durularak, sinema ve edebiyata etki eden çeşitli akım ve ekoller üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde sinema edebiyat ilişkisi, üçüncü bölümde ise I. ve n. Dünya Savaşı Almanyası'na sosyolojik ve tarihi bir bakış üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, roman ve filmin olay örgüsü üzerinde durulup çeşitli açılardan incelenmiştir. Çalışmanın vardığı sonuç şöyle özetlenebilir. Deutschstunde romanı çok yoğun bir tarihsel arka plan üzerinde kurgulandığı ve çok sayıda figür söz konusu olduğu için filme uyarlanması sırasında bir takım değişikliklere uğratılmıştır. Örneğin romandaki bazı yan kişiler filmde yer almamıştır. Lenz'in romandaki yoğun ruhsal betimlemeleri filmde aynı yoğunlukta yansıtılamamıştır.Zaman ve mekan açısından romana sadık kalındığını gözlemlediğimiz film yine de başarılı bir roman uyarlaması olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Ph.D- THESIS“ADAPTATION OF THE NOVEL 'DEUTSCHSTUND'E By SIEGFRIED LENZ TO A FILM”Şennaz AYBAR Supervisor: Prof.Dr. Yılmaz ÖZBEK Jury: Prof.Dr. Yılmaz ÖZBEK Associate Prof. Arif ÜNAL Associate. Prof. S. Zeki BAYRAM This study is concerned with the novel by Siegfried Lenz“Deutschstunde”and its film, tackling the national socialism and its effects. The present study is composed of four main chapters and a conclusion. The first chapter focuses on a history of cinema and a variety of movements and factors inluential on cinema and literature. The second chapter is concerned with the relationship between cinema and literature while the third chapter is intended to shed e historical and sociological light on the post- world war and germany. The fourth chapter is devoted to the plot of the novel and the film from different aspects. Our conclusion can be summarised as following. As the novel“Deutschstunde”is built on a dense historical backgraund and includes a number of figures, it been subjected to a variety of modifications its adaptation into a film. Some secondary characters in the novel, for example, have not taken place in the film. Lenz' s intensive psychological descriptions in the novel have not been reflected so successfully in the film. However, we have observed that the film version of the novel is loyal to the text as regards time and place, namely setting. After all, the film can be accepted as a successfull novel adaptation.