Temettuat Defterlerine göre Bayburt ve köylerinin sosyal ve ekonomik durumu
The Social and economical situation of Bayburt and its villages according to financial income notebook (Temettuat Defters)
- Tez No: 109225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AYKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEMETTÜAT DEFTERLERİNE GÖRE BAYBURT MERKEZ ve KÖYLERİNİN SOSYAL ve EKONOMİK DURUMU YUNUS ÖZGER Danışman: Yrd. Doç Dr. İbrahim AYKUN 2001 -SAYFA: 74 Jüri: Yrd. Doç. Dr. İbrahim AYKUN Bayburt, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı egemenliğine girmiştir. XIX. vüzvü ortalarında Erzurum'a başlı kaza statüsündedir. Hane reislerinin meslekleri ziraatçı ve ticaretçi diye ikiye ayrılmıştır. Köylerde yaşayanlar ziraatçı, şehirdeki esnaf ise ticaretçi grupta yer almıştır. Halkın en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Arıcılıkla uğraşanlar da vardır. Bayburt halkı iki tür vergi vermiştir. Biri, tarım ürünlerinden alman aşar, diğeri ise vergi-i mahsusa' dır. Ayrıca bazı köylerden bu vergilerin yanında muhtelif vergiler de alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE SOCIAL and ECONOMICAL SITUATION OF BAYBURT and ITS VILLAGES ACCORDING TO FINANCIAL INCOME NOTEBOOK (TEMETTUAT DEFTERS) YUNUS ÖZGER Supervisor: Assistant Professor Dr. İbrahim AYKUN 2001 - Page: 74 Jury: Assistant Professor Dr. Ibrahim AYKUN Bayburt joined Ottoman Empire in the time of Yavuz Sultan Selim. In the middle of XIX. century it was a township of Erzurum. The jobs of house holders were divided into two groups. They were agriculture and trade. The people lived in the vilages, were peasants and the people lived in the towns were tradesmen. The most important sources of living are agriculture and stockbreeding. Some people are busy with apiculture. Bayburt' s people had paid two kinds of taxes. One of them is“aşar”which is given for agriculture products,the other one is private taxe (vergi-yi mahsusa) and also,beside these some taxes were got from some villages except the others.