Kur'an'da idarecilik anlayışı
Undertanding rule in the Qur'an
- Tez No: 109299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
83 7. ÖZET * Kur' an, ezeli, ebedi ve herşeye kadir olan bir varlığın, çok yönlü kitabıdır. Kur'an'ın anlaşılması ile insanların değeri daha iyi anlaşılır ve mesuliyeti de artar. însan, yaratılış maksadını Kur'an'da bulur. Kur'an incelendikçe insanlar bilmedikleri bir çok şeyi öğrenirler. Kur'an'ın temel hedeflerinden birisi de insanların mutluluğudur. İnsanların mutluluğunu temin edecek olanlar ise idarecilerdir. Bu nedenle, Kur'an idarecilere ayrı bir önem vermiş ve bunlara rehberlik amacıyla bazı mesajlar ihtiva etmiştir. Kur'an'ın idarecilere verdiği bu mesaj ların neler olduğunun iyi araştırılması, öğrenilmesi, anlaşılması ve hayata tatbiki gerekir. Kur'an üzerinde yapılan her bir iyi niyetli çalışma ve inceleme insanlığı mutluluğa götüreceği şüphesizdir. Bu nedenle, biz de insanların mutluluğu yolunda bir katkıda bulunmak üzere bu çalışmayı yapmış bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
84 8. İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) Quran is the varied sided book of an existance that is eternal and has the power to do everything. After Quran is understood the value of people is comprehended better and also its responcibilities increases. Human being finds its creational purpose in Quran as far as Quran is examined carefully, people learn a lot of things that they don't know about. One of the basic aims of Quran is the happiness of people. The individuals who supply the happiness of people are administraters. So Quran gives very much importance to administraters and consists some messages relating to the guideness. Those messages that Quran gives, must be inquired well such as what they are and they must be learned, understood and practiced in daily life. No doubt that each one of the optimist studies/works and investigations that made about Quran take the humaniyt to peace. So we also did this studing to contribute to the way of the happiness of people.