Özgün baskıresimde teknolojinin rolü ve baskı tekniklerinin gelişimi
The Roll of technology on original presspainting and development of press techniques
- Tez No: 109320
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
VI ÖZET“Özgün baskıresimde teknolojinin rolü ve baskı tekniklerinin gelişimi”konusunu incelerken özgün baskıresimin ve baskı tekniklerinin gelişim sürecindeki aşamaları ve kat ettiği yol ele alınmıştır. Konuda ilk olarak özgün baskıresim ve teknolojik baskı teknikleri sınıflandırması yapılmıştır. Birinci bölümde özgün baskıresimin kavram olarak incelemesi yapılarak numaralandırma sistemi ile yazı ve mühürle başlayan tarihsel gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde teknoloji kavramı ve özgün baskıresimde teknolojik tanımlar incelenerek numaralandırma sistemi üzerinde durularak, teknoloji sanat ilişkisi, teknolojik gelişme olarak fotoğraf ve kağıdın özgün baskıresimdeki etkilerine değinilmiştir. Bu bölümde konumuz olan baskı teknikleri yüksek baskı, çukur baskı, düz baskı, elek baskı ve diğer baskı çeşitleri olarak sınıflandırılmış, her baskı sistemi kendi içinde ayrı ayrı incelemeye alınmıştır. Tarihçesi anlatılarak başlanan tanıtım daha sonra sanatsal baskı (özgün baskıresim) ve teknolojik baskıresim bağlamında ele alınarak kullanılan malzemenin özelliğine göre; Yüksek baskı teknikleri; özgün baskıresimde mekanik ve kimyasal, teknolojik baskıda mekanik, kimyasal ve fotokimyasal olarak, Çukur baskı teknikleri; özgün baskıresimde mekanik ve kimyasal, teknolojik baskıda fotomekanik, fotokimyasal ve elektronik yöntem olarak, Düz baskı teknikleri; özgün baskıresimde kimyasal, teknolojik baskıda sınıflandırma yapılmadan, Elek baskı; özgün baskıresimde mekanik ve kimyasal, teknolojik baskıda fotomekanik ve fotokimyasal olarak incelenmiştir. Her baskı tekniğinin sonunda konuyu desteklemek amacı ile ilgili baskı tekniğinde çalışan yabacı ve Türk birer sanatçıya yer verilmiştir.vıı Konunun son bölümünde özgün baskıresimde teknolojinin kullanımının Türkiye'deki aşamaları, eğitimle ilişkilendirilerek kullanıldığı alanlardan, haritacılık, masal kitapları (halk eğitimi açısından), kitap, dergi, ve gazetecilikte kullanımı ile güzel sanatlar eğitimindeki gelişimi incelenmiş ve sanat endüstri ilişkisinin yer verildiği özgün baskıresimin endüstriyel kullammımn batı dünyasındaki ve Türkiye'deki gelişimine değinilmiş, incelenen her konu şekil ve resimlerle desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vuı SUMMARY“While working on the subject, ”the roll of technology on original press painting and development of press techniques", the steps of the original press painting, press techniques on the development process were taken into consideration. First the subject was classified into two as original press painting techniques and technological press techniques. In first chapter original press painting was viewed as a concept and it's historical development which started with the numbering system, writing and seal. In the second chapter technology concept and technological explanations on original press painting and numbering system were viewed. Technology - art relation and technological effects of photograph and paper on original press painting were also viewed In this chapter press techniques were classified as high press, intaglio, straight press, silk press, other techniques and every press technique was viewed separately in itself. Subject which had begun by explaining its history was then viewed, by considering it as artistic press (original press painting) and technological press painting, according to the type of material as; High press techniques: mechanical, chemical on original press painting and mechanical, chemical and photochemical on technological press. Pit press techniques: mechanical, chemical on original press painting and photochemical, photomechanical and electronical on technological press. Straight techniques: chemical on original press painting and without any classification on technological press. Silk screen press: mechanical, chemical on original press painting and photochemical, photomechanical on technological press. In the end of explanation of every press technique two artists related with the technique explained, were included in order to support the subject.IX In the last chapter of the subject, the usage of technology on original press painting, original press painting's levels in Turkey the usage of original press painting in the areas related to education as mapping, fairy tale books (public education), books, magazines, and in journalism were viewed. Original press painting's development on fine arts education was also viewed, development of usage of original press painting on industry in Turkey and on europe was emphasised by including art-industry relation. Every subject viewed was supported with pictures and figures.