Thomas Bernhard'ın 'Bay Kulterer', 'Şapka', 'İki Eğitici' ve 'Jauregg' adlı öykülerinde absürd olgular
An Analysis of the absürd concepts in four stories by Thomas Bernhard: ' Mr. Kulterer', 'Hat', 'Two Educators' and 'Jauregg'
  1. Tez No: 109361
  2. Yazar: MÜGE BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ THOMAS BERNHARD'IN“BAY KULTERER”,“ŞAPKA”,“İKİ EĞİTİCİ”VE“JAUREGG”ADLI ÖYKÜLERİNDE ABSÜRD OLGULAR Müge BAHÇECİ Danışman : Yrd. Doç. Dr. Melik BÜLBÜL 2001 -Sayfa: 128 Jüri :Yrd. Doç. Dr. Melik BÜLBÜL Tez çalışmamızın amacı, başarılı bir roman, öykü ve tiyatro yazarı olan Thomas Berhard'ı, edebiyat dünyasında yeterince yankı uyandıramadığı kanaatiyle, eserlerindeki çelişkili ve pesimist iç çalkantılarla dolu temalarını yoruma açarak, edebiyat dünyasına kazandırmaktır. Yaşadığı çağda gözlemlediği sosyo-kültürel çarpıklıkları, çelişkileri ve anlamsızlıkları absürd yollarla, yer yer de ironiyle yansıtmış, bir bakıma anlamsız olanı yine anlamsız olarak anlamlandırmaya çalışmış olan Thomas Bernhard'ın,“Bay Kulterer”,“Şapka”,“Jauregg”ve“İki Eğitici”adlı öykülerinde absürd olguları açımlamaya çalıştık. Çağdaş yazarların Alman filolojisinde kayda değer bir yer tutuğu gerekçesiyle, yapıtları ve yazarlığı bakımından Bernhard'ın da çağdaş bir yazar olması, onun eserlerini ele almamızda temel koşul sayılmıştır. Çalışmamızın akıcılığı açısından, Thomaz Bernhard'ın özel yaşamını, hayat felsefesini ve ruh yapısını dayanak kabul ederek, biyografik ve eklektik yöntemi birlikte kullandık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE THESİS for HİGH DEGREE AN ANALYSIS OF THE ABSÜRD CONCEPTS IN FOUR STORİES BY THOMAS BERNHARD:“MR. KULTERER”,“HAT”,“TWO EDUCATORS”AND“JAUREGG”Müge BAHÇECİ Consultant : Yrd. Doç. Dr. Melik BÜLBÜL 2001-Page: 128 Jury : Yrd. Doç. Dr. Melik BÜLBÜL Our study is intended to gain Thomas Bernhard to the world of literature as he deresves more place than he has acguired so far; for he is really a successful novelist, story writer and playwright, whereas he has not managed to arouse enough atlention despite his successfulhy built plot of pessimism and conflict. He has reflected the ongaing conflicts and aitation in his own time through absurd methods and irony at times. We have aimed to explain the absurd concepts in“Mr. Kulterer”,“Hat”,“Two Educators”and“jauregg”, teh stories buy T. Bernhard who has aimed to add meaning to the meaningless. We have thought it our duty to handle Bernhardt works as we consider him to be autstanding and important among the contemporary German writers. For the sake of fluency in our stdy, we have used biographical and ecclectic methods, making references to his private life, life philosophy and spirituality.