Muhammed ibn Zekeriya er-Razi'de ahlak felsefesi
Ethical philosophy in Muhamm ad ibn Zakariya ar-Razi
- Tez No: 109372
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
“Muhammed İbn Zekeriya er-Râzf de Ahlâk Felsefesi”isimli çalışmamız“Giriş”ve“Sonuç”hariç iki bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Râzî'nin hayatını, eserlerini, ana hatlarıyla felsefi düşüncesini ve ahlâk felsefesinin Muhammed İbn Zekeriya er-Râzâ'ye kadar ki tarihi gelişimini ele aldık. Birinci bölümde, Râzî'nin ahlâk felsefesinin kaynağı ve genel karakteri; ahlâk felsefesi ile ilgili olarak kullandığı temel kavramları ve ahlâk-tıp ilişkisi noktasındaki görüşlerini geniş bir çerçevede inceledik. İkinci bölümde, önce Râzî'nin mutluluğun anlam ve alanları ile mutluluğu engelleyen aktörler noktasındaki görüşleri üzerinde durduk. Daha sonra ise, filozofça yaşama ve filozofça yaşamanın şartları ile sosyal ahlâk hakkındaki düşüncelerini inceleyerek araştırmamızı tamamladık. Bütün bu konuları Râzî'nin bizzat kendi eserlerinden hareketle ortaya koymaya çalıştık. Ancak zaman zaman başka kaynaklardan da istifade ettik.“Sonuç”bölümünde ise, bu çalışmada ulaştığımız sonuçları ve önemli bulduğumuz bazı noktaları vurguladık.
Özet (Çeviri)
Our study, namely“Ethical Philosophy in Muhammad Ibn Zakariya Ar- Râzf ', has consisted of two chapters, apart from the ”Introduction“ and the ”Conclusion". In the Introduction, we dealt with the life of Rhazes, his works, his outlined philosophical ideas and the historical progress in the ethical philosophy up to Muhammad Ibn Zakariya Ar-Rhazes. In the First Chapter, we studied the source of Rhazes' ethical philosophy and its general characteristics, as well as very concepts used by him in the ethical philosophy and in general perspective, his main understanding in the moral - medicine relationship. Here we mentioned the diverse ideas emerged in given concepts instead of just analysing them. In the Second Chapter, at first, we deal with his ideas about meaning of happiness and its fields, the main barriers of happiness. After them having studied philosophic life, its conditions and his thought about social ethics, we completed our study. We tried to study all these according to his works on this subjects and other sources given at the issue. In the Conclusion, we insisted on the main results we dealt with and main points we reached.