Antalya Saklıkent kış turizmi merkezinin alternatif turizm yönünden değerlendirilmesi
Assessment of Antalya-Saklıkent winter tourism center in terms of alternative tourism
  1. Tez No: 109437
  2. Yazar: RİSALE BAŞAK ÇALAYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Araştırma Antalya-Saklıkent Kayak Merkezinde yürütülmüştür. Çalışmada kayak merkezinin doğal ve kültürel özellikleri, mevcut alan kullanımları, mekanik tesisler, konaklama üniteleri, özgün peyzaj karakterleri ile mevcut oluşabilecek sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Saklıkent'in rekreasyonel potansiyeli ve çeşitliliğini belirlemek amacı ile her bir kullanım (yayla turizmi, dağcılık, kamping, günübirlik kullanım) için rekreasyonel uygunluk faktörleri göz önüne alınarak en uygun kullanım alanları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada sörvey, analiz ve değerlendirmeden oluşan peyzaj yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Saklıkent Kayak Merkezi'nde özellikle iklim, topoğrafık yapı ve sosyo-kültürel yapı karakterleri ile kış turizmi yüksek potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kayak merkezinin iç ve dış turizm taleplerini karşılayacak alt ve üst yapı elemanlarının yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Yapılacak planlama çalışmalarında turizm ve rekreasyonun sürekliliği için koruma- kullanma dengesi gözlenmeli, optimal alan kullanımları belirlenmeli, alternatif turizm hareketleri desteklenerek yörenin tanıtımı yapılmalı, halkın bilinçlendirilmesi ile yaz-kış turizmi bütün yıla yayarak kaynakların etkin kullanımı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in Sakhkent ski-area, Antalya. Natural and cultural characteristics, present land use types, mechanical structures, loading units, specific, landscape types and problem in the ski-area center were investigated. The main goal of the study was to determine the recreational potential and diversity of the study area by defining the most suitable usage plan by considering ski- area's potential for tourism, climbing, camping, and daily use. Survey, analysis and evaluation methods were used in this study. The results of this study indicated that, the research area has high potential for winter tourism with its climate, topography and socio-economical characteristic. It was determined that the study area has a capacity for answering domestic and foreign tourism orders. It was suggested that usage-conservation equilibrium should be maintained, optimal use plans should be determined, local public should be informed and an effective source use should be programmed in order to provide sustainable use of the area.